FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Hokeistki z północnej Korei przystąpiły do szkoleń z zawodniczkami z południa

Hokeistki z północnej Korei przystąpiły do szkoleń z zawodniczkami z południa

W czwartek zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, grupa 15 hokeistek z Korei Płn. przekroczyła granicę z Koreą Płd., by przystąpić do treningów z zawodniczkami z Korei Płd. – podała agencja Yonhap. Obie Koree uzgodniły, że w Pjongczangu wystąpi wspólna drużyna.

Koreanki z Południa i z Północy mają maszerować pod wspólną flagą symbolizującą Półwysep Koreański – ustaliły delegacje obu państw, które od 15 stycznia prowadziły rozmowy ws. wspólnej reprezentacji na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu (9-25 lutego).

W wydanym w środę bezprecedensowym oświadczeniu władze Korei Północnej zaapelowały do wszystkich Koreańczyków „w domu i na całym świecie”, aby podjęli dzieło zjednoczenia obu krajów „bez mieszania się w ten proces obcych państw”.

KRLD oczekuje od Koreańczyków, że będą „promować rozwój kontaktów, podróże, a także współpracę gospodarczą między Północą i Południem”.

W deklaracji cytowanej przez Koreańską Centralną Agencję Prasową (KCNA) zapowiedziano też, że Korea Płn. „zmiażdży wszelkie próby przeciwdziałania ponownemu zjednoczeniu Półwyspu Koreańskiego”.

W styczniu Korea Płd. na prośbę Północy zgodziła się na rozmowy na poziomie roboczym w sprawie wysłania przez Pjongjang ekipy na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu. Udział zawodników z Północy miałby zostać sfinansowany przez Seul, który dostrzegł w propozycji Kim Dzong Una możliwość zmniejszenia napięć na Półwyspie, jakie powstały wokół północnokoreańskich prób z bronią jądrową i testów balistycznych.

Władze Korei Płd. wyszły z taką propozycją w reakcji na noworoczne orędzie lidera KRLD. Kim Dzong Un zadeklarował wówczas „otwartość na dialog” z Południem i chęć wysłania delegacji KRLD na igrzyska.

Na początku stycznia, po wznowieniu rozmów między Koreami, delegacje obu państw uzgodniły, że przeprowadzą rozmowy na temat złagodzenia napięcia militarnego, poprawy wzajemnych relacji i będą „aktywnie współpracować” podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Korea Północna zgodziła się wysłać na igrzyska do Korei Południowej swoją delegację i sportowców.

Poinformowano, że sportowcy z obu państw przemaszerują razem podczas ceremonii otwarcia igrzysk, a oba kraje wystawią także wspólną reprezentację kobiet w hokeju na lodzie.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/mars/arch.

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share