FacebookTwitterPinterestShare

Historia w kolorze

Historia w kolorze

Cyfrowe kolorowanie zdjęć cieszy się ostatnimi czasy sporym zainteresowaniem. Na fali owego powodzenia Michael D. Carroll, członek Royal Photographic Society i dyrektor brytyjskiej agencji prasowej Media Drum World postanowił wydać album. Nie jest to jednak zwykła publikacja- w Retrographic: History’s Most Important Images in Living Colour autor zawarł najbardziej znane zdjęcia w historii dziejów.

1.  printscreen/ facebook/ Retrographic: History in Living Colour

W niemal 200- stronnicowej księdze znaleźć można 120 znanych przez wszystkich obrazów, fotografie najważniejszych na świecie mistrzów fotograficznych, takich jak Dorothea Lange i Alfred Eisenstaedt oraz laureaci nagród Pulitzera: Malcolm Brown i Nick Ut.

2. printscreen/ facebook/ Retrographic: History in Living Colour

 

Książka, która celebruje nasze wspólne wizualne dziedzictwo przekształca znane na całym świecie czarno- białe klasyki w swego rodzaju kapsuły czasu. 

 

3. printscreen/ instagram/ Retrographic: History in Living Colour

 

Dodatkowo każde przeobrażone przez kolorystów zdjęcie; autor publikacji okrasza historią jego powstania. W  Retrographic: History’s Most Important Images in Living Colour mamy zatem następujące podrozdziały ilustrujące 177 lat fotografii: eksploracja, kolonializm, rdzenni mieszkańcy USA, nauka, styl życia, pierwsza wojna światowa, II wojna światowa, historia Hollywood, zimna wojna, Ikony z lat 50. i 60. oraz rewolucja społeczna.  

4. printscreen/ instagram/ Retrographic: History in Living Colour

Czytelnik będzie więc świadkiem jednych z najbardziej emocjonujących scen z przeszłości. Zobaczymy więc  uwodzicielską wrażliwość  Marilyn Monroe i dowiemy się, dlaczego  pocałunek marynarza i pielęgniarki na Times Square stał się symbolem niepohamowanej radości, która wciąż ściska za serce.

5. printscreen/ instagram/ Retrographic: History in Living Colour

 

  1. Zdjęcie marynarza całującego pielęgniarkę zrobione 14 sierpnia 1945 roku, w dniu, w którym Japonia ogłosiła kapitulację, należy do najbardziej rozpoznawalnych fotografii na świecie. George Mendonsa i Greta Friedman nie znali się- marynarz wracający z wojny spontanicznie objął i pocałował pomoc dentystyczną, która wyszła na Times Squere świętować koniec II Wojny Światowej.
  2. Marilyn Monroe podczas kręcenia jednej ze scen do filmu Słomiany Wdowiec. Tę scenę znają nie tylko kinomani – zmysłowa Marilyn, kokieteryjnie się uśmiechając, próbuje zapanować nad fruwającym materiałem sukienki.
  3. 10 czerwca 1963 roku w Sajgonie buddyjski mnich mahajany dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko dyktaturze i prześladowaniom buddyzmu w Wietnamie Południowym przez rząd katolickiego prezydenta Ngô Đình Diệma. Mnich zginął na miejscu; jego ciało zostało skremowane. Co zadziwiające, jego serce pozostało nienaruszone nawet po kremacji i jest do dziś przechowywanie jako relikwia.
  4. Grigorij Jefimowicz Rasputin– faworyt cara Rosji Mikołaja II i  jeden z najbardziej wpływowych ludzi w  pod koniec jego rządów. Swoim powodzeniem u kobiet zaskarbił sobie przydomek rozpustnika. W otwartym w 2004 roku muzeum erotyki w Petersburgu największą atrakcją dla zwiedzających jest jego członek przechowywany w formalinie.
  5. 18 luty 1964 roku The Beatels odwiedzili  znanego poźniej jako Muhammad Ali; Cassiusa Marcellusa Claya Jr.. W ośrodku szkoleniowym w Miami Beach na Florydzie najsławniejszy bokser świata zadał muzykom The Beatles udawany cios. Wszyscy panowie świetnie się przy tym bawili.

 

Anna Lach-Serediuk/ twojaanglia.eu

 

 

FacebookTwitterPinterestShare