FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Historia mody- szmizjerka

Historia mody- szmizjerka

Przykro nam, naprawdę ciężko nam przyznać, jak wiele zawdzięczamy mężczyznom. Natomiast pewnym pocieszeniem jest fakt, że w tym stwierdzeniu chodzi głównie o garderobę.

Szmizjerka to jeden z najpopularniejszych wiosennych i letnich fasonów. Dlaczego? To proste! Koszulowa sukienka jest wygodna i elegancka, stosowna na każdą okazję, pasuje do każdego typu figury i wygląda się w niej wzorowo niezależnie od noszonego rozmiaru.

www.toovia.com

Szmizjerka krojem przypomina męską koszulę i oprócz oczywistych męskich atrybutów- posiada swoje osobiste. W klasycznym wydaniu są to: długość do kolan, lekkie rozkloszowanie rozpoczynające się w okolicach talii oraz pasek.

A ponieważ powszechnie wiadomo, że klasyka jest po to, by ją modernizować- w sklepach znajdziecie niezliczone wersje tej arcypopularnej sukienki: szmizjerki mini i maksi, szmizjerki zwężane w pasie i zupełnie proste w kroju, szmizjerki o kroju litery A, szmizjerki z paskiem i bez niego, szmizjerki z koszulowej bawełny, z jeansu i z tkaniny dresowej?/p>

www.gurl.com

Mimo, że na pierwszy rzut oka krój wydaje się skromny i wstrzemięźliwy– szmizjerka ma zdolność do podkreślenia naszych kształtów w sposób, dzięki któremu będziemy wyglądać elegancko, a zarazem seksownie. W zależności od dodatków, jakie wybierzemy- sukienka świetnie sprawdzi się na przykład w biurze (w połączeniu z marynarką lub kardiganem i szpilkami). Po pracy natomiast zamieńmy szpilki na wygodne baletki, a marynarkę na ramoneskę lub kurtkę jeansową- przeistoczymy się wówczas w królową casual.

www.tmagazine.blogs.nytimes.com

Jak doszło do tego fantastycznego przejęcia? Kto przeniósł męską koszulę do damskiej garderoby? Legenda głosi, że niezrównana Coco Chanel – królowa paryskiego szyku oglądając latem w swojej loży wyścigi konne – okropnie się zgrzała. Ubranie, które miała na sobie nie zdało egzaminu w taką gorączkę. Coco poprosiła więc jednego ze swoich męskich przyjaciół o pożyczenie koszuli. Za kilka minut wróciła z ustronnego miejsca w męskiej koszuli przewiązanej paskiem w talii.

www.pinterest.com

Panie z towarzystwa dosłownie oszalały z zachwytu, a kilka tygodni później szwaczki Coco na podstawie jej szkiców szyły szmizjerki dla damskiej części paryskiej śmietanki towarzyskiej. Przypadek Nie sądzę.

 

Anna Lach- Serediuk/ twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share