FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Historia mody- ramoneska

Historia mody- ramoneska

Znacie zespół Ramones?? Bo my słabo…  A od niego pochodzi polska nazwa kurtki, zwanej w innych rejonach globu po prostu kurtką motocyklową . Oczywiście nie bez racji. Ten niegdysiejszy konfekcyjny symbol buntu zaprojektował w latach 20-tych XX wieku Irving Schott, syn rosyjskich emigrantów. Dla Beck Industries, największego w USA  dystrybutora marki Harley-Davidson .

www.justthedesign.tumblr.com

Miała być praktyczniejsza i bardziej bezpieczna niż popularne wówczas wśród motocyklistów nieprzemakalne płaszcze. I jest, bo: posiada skośny zamek błyskawiczny (żeby się nie marszczyła w pochylonej pozycji), pas z klamrą (żeby go zacisnąć, jakby mocno wiało), asymetryczne kieszenie (żeby łatwo było się do nich dostać nie zsiadając z motocykla), suwaki przy rękawach (żeby kontrolować ich obwód podczas zakładania rękawic), małą kieszeń na zapalniczkę (żeby… wiadomo).

www.pinterest.com

Ramoneskę nosimy bez względu na porę roku. Bez względu na to, czy utożsamiamy się z jakimś nurtem muzycznym, czy kulturowym. Bez względu na to, czy mamy motor, czy wolimy poruszać się po mieście autem lub rowerem. Każda pora roku jest dobra, by wzorem fashionistów, gwiazd muzyki i filmu pokazać tak zwany “pazur?/strong>.

www.thebestfashionblog.com

Jak ramoneska trafiła do świadomości ogólnej? Innymi słowy jak wydostała się z kręgu wielbicieli Harleya- Davidsona? Dzięki Jamesowi Deanowi i Marlonowi Brando! To oni zaczęli pozować do zdjęć odziani w skórzane kurtki. Zdjęcia co prawda pochodziły w przypadku Brando z planu filmu “Dziki?/strong> (1953), gdzie grał szefa motocyklowego gangu. Natomiast Dean w ramonesce występował w “Buntowniku z wyboru?/strong>(1955). Prywatnie jednak Dean i Brando również nie rozstawali się z atrybutami kojarzonymi dotąd z miłośnikami najpopularniejszych motorów świata.

www.halliedaily.com

W latach 60-tych i 70-tych ramoneska wciąż nie mogła się pozbyć rebelianckiego charakteru. Aż w latach 80-tych zakochał się w niej francuski projektant Jean Paul Gaultier. Ten fascynat rocka i punka zafascynował się wtedy Madonną. Tak gwiazda POP zaczęła nosić ubrania kojarzone jeszcze wówczas z raczej cięższymi rodzajami muzyki. A jak coś ubierają gwiazdy POP- ubierają to wszyscy. I tak ulubiona kurtka motocyklistów stała się beniaminkiem całej ludzkości.

Anna Lach-Serediuk/twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share