FacebookTwitterPinterestShare

Grzegorz Turnau śpiewa po angielsku

Grzegorz Turnau śpiewa po angielsku

Grzegorz Turnau, wybitny wokalista, aranżer, pianista, kompozytor, wokalista, poeta i kierownik muzyczny Teatru „Lalka” w Warszawie sprawił nam na dniach niemałą niespodziankę. Kiedy wszyscy myśleliśmy, że główny spadkobierca i propagator stylu Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza skończył przygodę z szołbiznesem- ten wydaje nową płytę. I to zupełnie wyjątkową! Bo śpiewaną po angielsku.

 

instagram/ grzegorz_turnau

 

Bedford School to pierwsza anglojęzyczna płyta Grzegorza Turnaua. Złożyły się na nią utwory, które towarzyszyły artyście od dzieciństwa i te, które w dużej mierze ukształtowały go jako piosenkarza. Jak sam o sobie mówi- „niedoszły absolwent muzycznej podstawówki”– rok szkolny 1980/81 spędził w angielskiej Bedford School.

 

instagram/ grzegorz_turnau

 

To tam wyjechał z ojcem, którego zaangażowano jako profesora matematyki w słynącej z konserwatyzmu angielskiej szkole. Mały Grzegorz szczerze obawiał się tego wyjazdu. Między innymi dlatego, że słabo mówił po angielsku. Obawy okazały się jednak mocno przesadzone. Wokalista nie tylko zobaczył, jak wygląda świat za Żelazną Kurtyną, ale również na nowo pokochał fortepian. W Bedford zajmował się przede wszystkim graniem ze słuchu ulubionych piosenek. A że należały do nich ikoniczne utwory The Beatles, Stinga, czy Billego Joela– wkrótce stał się mistrzem w ich interpretacji.

 

instagram/ grzegorz_turnau

 

Co mówił Turnau o wyborze utworów na pierwszą anglojęzyczna płytę? Dla radiowej Jedynki zdradził:  Niektóre z nich są starsze ode mnie, inne – poza kilkoma wyjątkami – pochodzą z lat 70. i 80. A przecież te błyskotliwe utwory mogłyby równie dobrze powstać dopiero wczoraj – nie ma w nich niczego, co można by uznać za przebrzmiałe. (…) Jest też ten album oczywistym wyrazem podziwu dla wszystkich moich IDOLI, a także osobistą pamiątką dla tych, którzy podzielali (i wciąż dzielą) moje fascynacje i którzy bywali świadkami moich późnonocnych rejsów po śpiewnikach, nierzadko nucąc ze mną.

 

instagram/ grzegorz_turnau

 

Charakter albumu można określić jako niezobowiązujący, wręcz domowy.  Na Bedford School znajdziemy utwory z towarzyszeniem samego pianina, piosenki przepełnione irlandzkim brzmieniem i mocniejsze aranżacje  z udziałem stałych współpracowników Grzegorza Turnaua, czyli Cezarego Konrada, Jacka Królika, Roberta Kubiszyna, Roberta Majewskiego oraz Leszka Szczerby. Całość brzmienia album zawdzięcza Leszkowi Kamińskiemu.

Lista utworów:

Bedford School (Grzegorz Turnau)

The Fool On The Hill (The Beatles)

Souvenir (Billy Joel)

Vienna (Billy Joel)

Miami 2017 [Seen The Lights Go Out On Broadway] (Billy Joel)

Waterfalls (Paul McCartney)

Seven Days (Sting)

Maxine (Donald Fagen)

All Dead, All Dead (Queen)

My Valentine (Paul McCartney)

Until (Sting)

Sorry Seems To Be The Hardest Word (Elton John)

She’s Always a Woman (Billy Joel)

Here There and Everywhere (The Beatles)

Blackbird (The Beatles)

Imagine (John Lennon)

Where’s The Orchestra (Billy Joel)

 

 

Anna Lach- Serediuk/ twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestShare