FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Grażyna Czubińska inspiruje polskie kobiety na emigracji do działania: „Pokażmy innym, że można”. Zachęca do zgłoszenia kandydatur na Polkę Roku 2016.

Grażyna Czubińska inspiruje polskie kobiety na emigracji do działania: „Pokażmy innym, że można”. Zachęca do zgłoszenia kandydatur na Polkę Roku 2016.

Grażyna Czubińska, na co dzień seksuolożka i liderka inicjatywy Zjednoczonego Królestwa Polek. Główna organizatorka Kongresu Polek, corocznej imprezy wyłaniającej Polkę Roku. Działaczka Uniwersytetu Na Obczyźnie oraz Polskiego Centrum Zdrowia Seksualnego. W Wielkiej Brytanii mieszka od dziesięciu lat, bowiem stwierdziła, że jest tu bardziej potrzebna Polakom aniżeli gdziekolwiek indziej. Mocno zaangażowana w sprawy Kobiet i ich problemów na obczyźnie. Świadoma swojej siły ale jednocześnie niezwykle pomocna i oddana sprawom ludzi. W wywiadzie dla TwojejAnglii mówi o inicjatywie konkursu na Polkę Roku, który obecnie organizowany jest po raz czwarty. Chce zachęcić Panie, które pięknie działają na emigracji, do wzięcia w nim udziału. Prosi, aby zapomnieć na chwilę o skromności i dać sobie szansę na uznanie, którego każda Kobieta potrzebuje. Wciąż jeszcze można zgłaszać kandydatury na Polkę Roku 2016. Czternastego października zamykany jest nabór i zaczynają się intensywne prace nad wyłonieniem finalistek.

Od czego rozpoczęła się przygoda ze Zjednoczonym Królestwem Polek, która trwa do tej pory? Czyj to był pomysł?

Zjednoczone Królestwo Polek było odpowiedzią na wiele niefortunnych wypowiedzi, m.in. medialnych w 2012 roku na temat Polek w Wielkiej Brytanii. By zadać kłam tym opiniom postanowiłyśmy pokazać Polki, które właśnie tu na emigracji osiągnęły sukces i realizują swoje marzenia w różnych dziedzinach aktywności – od biznesu, polityki, sztuki, mediów po działalność charytatywną.

Kto w tym Królestwie jest Królową? I kto jeszcze może do niego wstąpić?

?/strong>Królową?jest Komitet Organizacyjny corocznych kongresów. A wstąpić w szeregi platformy może każda Polka, która chce coś zrobić na rzecz środowiska kobiet w Wielkiej Brytanii.

Grażyna Czubińska inspiruje polskie kobiety na emigracji do działania: "Pokażmy innym, że można". Zachęca do zgłoszenia kandydatur na Polkę Roku 2016.

Ile obecnie posiadacie członkiń i jakie są to kobiety? Skąd pochodzą, czym się zajmują?

Zjednoczone Królestwo Polek skupia przeróżne osoby, jest nas kilkanaście osób. Pracujemy w korporacjach, organizacjach pozarządowych, małych firmach, prowadzimy własną działalność. Są wśród nas zarówno studentki, jak i osoby z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym. Łączy nas jedno: chęć zrobienia czegoś dobrego dla innych kobietPolek.

Głównymi projektami organizacji jest Polka Roku oraz Kongres Polek. Czy planowane są jeszcze inne inicjatywy?

Tak, to nasze główne wydarzenia, natomiast w tym roku planujemy poszerzyć ofertę o serię warsztatów dla kobiet. Tematyka warsztatów będzie dość szeroka, tak aby każda z pań mogła znaleźć dla siebie coś interesującego.

Jak wyglądała pierwsza edycja Polki Roku? Czy wspomina ją Pani z wesołością i nostalgią, czy też było to tak stresujące przeżycie, że lepiej do tego nie wracać?

Pierwszy kongres wspominam wspaniale. Energia dziewczyn-organizatorek była wyśmienita i bardzo przy tym profesjonalna i kreatywna. Pierwszą edycję Polki Roku wygrała w drodze plebiscytu Agnieszka Kołek, wspaniały organizator akcji pokojowych przez sztukę, uznanych w świecie.

Jak dużo kandydatur obecnie napływa?

Każdego tygodnia nadchodzi kilka zgłoszeń, tradycyjnie spodziewamy się dużej fali w ostatnim dniu przed upływem terminu. Z zadowoleniem stwierdzam, że mamy bardzo ciekawe zgłoszenia i Kapitułę Konkursu czeka duże wyzwanie, był wyłonić tę jedną jedyną Polkę.

Czy są to osobiste zgłoszenia czy jednak w większości robią to osoby z otoczenia?

Przeważnie są to zgłoszenia od osób z otoczenia, przyjaciół, rodziny, znajomych z pracy. Nie dziwi to, bo my, kobiety, pochłonięte naszą działalnością, często nie zauważamy, że to co robimy jest wyjątkowe i zasługuje na wyróżnienie. Często wydaje nam się zupełnie naturalne to, co robimy. Dopiero osoby z otoczenia mają odpowiedni dystans, żeby tę wyjątkowość dostrzec.

Grażyna Czubińska inspiruje polskie kobiety na emigracji do działania: "Pokażmy innym, że można". Zachęca do zgłoszenia kandydatur na Polkę Roku 2016.

Jeszcze zostało kilka dni do zamknięcia napływu kandydatur. Jak zachęciłaby Pani kobiety, które ciągle się wahają czy startować?

Zapomnijmy na chwilę o skromności. Pochwalmy się tym co robimy. Pokażmy, że można. Warto to zrobić, aby inne panie zainspirować, zmotywować do działania.

Czy Polki są pewne siebie? Gdyby miała Pani powiedzieć na bazie ostatnich lat doświadczeń – znamy swoją wartość?

Z doświadczeń pracy z Polakami stwierdzam z pełną odpowiedzialnością, a przede wszystkim przyjemnością Polki coraz pewniej zabierają głos w kwestiach ich dotyczących. Stają się osobami świadomymi, dążącymi aktywnie do rozwoju osobistego. A co za tym idzie, prezentują się jako osoby znające swoją wartość.

Projekty, których się podejmują dotychczasowe Polki Roku Zjednoczonego Królestwa mają jakieś cechy wspólne?

Myślę, że takim wyróżnikiem jest świetna kreatywność i polskość.

Pierwsza edycja Polki Roku wyróżniła jedną kobietę. Kolejne już mają trzy kategorie, spośród których przyznawane są tytuły. Jak będzie w tym roku?

Bazując na doświadczeniach z poprzednich lat, w tym roku postanowiłyśmy przyznać tylko jedną, główną nagrodę. Stanie się to bardziej wyraziste i reprezentujące Polki.

Grażyna Czubińska inspiruje polskie kobiety na emigracji do działania: "Pokażmy innym, że można". Zachęca do zgłoszenia kandydatur na Polkę Roku 2016.

Ogłoszenie wyników głosowania na Polkę Roku 2016 odbędzie się  5 listopada na Kongresie Polek. Do tego czasu będzie można głosować na swoje ulubienice, w jaki sposób?

Do 14 października można zgłaszać kandydatki do tytułu Polki Roku. Kandydatkę może zgłosić każdy, osoba prywatna lub instytucja czy organizacja. Mogą się one także zgłaszać się samodzielnie. Jest to niezwykle proste. Można to zrobić poprzez naszą stronę internetową pod adresem: www.krolestwopolek.eu/nominacje. Kapituła konkursu wybiera następnie 5 finalistek, spośród których zostanie wybrana zwyciężczyni.

W tym roku po praz pierwszy zostanie także przyznana Nagroda Publiczności. Osoby biorące udział w Kongresie będą mogły zagłosować na jedną z pięciu finalistek. Wynik głosowania także zostanie ogłoszony 5 listopada, podczas wieczornej Gali.

Co zdobywają kobiety, które otrzymują tytuły Polek Roku?

Gdy startowałyśmy z konkursem cztery lata temu przyświecała nam idea wyróżniania wyjątkowych Polek, promowania ich działalności i nagradzania tych kobiet, które robią coś niezwykłego. Zwyciężczyni otrzymuje upominek. Od początku bowiem wspiera nas tutaj Marcin Giebułtowski, projekt biżuterii, który co roku przygotowuje wyjątkowy naszyjnik dla Polki Roku. Jednak tym co się liczy w tym konkursie to sam tytuł. Być wybraną Polką Roku, spośród dziesiątków zgłoszeń, spośród naprawdę niezwykłych kobiet, to niezwykłe wyróżnienie.

Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych tak udanych inicjatyw.

I ja dziękuję.

Rozmawiała: Adrianna Wernik, Twoja Anglia

Opracowała: Adrianna Wernik, Twoja Anglia

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share