FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Gdańskie Złote Lwy dla Małgorzaty Szumowskiej za film „Body/Ciało”

Gdańskie Złote Lwy dla Małgorzaty Szumowskiej za film „Body/Ciało”

Tegoroczne Złote Lwy Festiwalu Filmowego w Gdyni otrzymał film Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało”. Uroczystość wręczenia tej i innych nagród odbyła się w Teatrze Muzycznym. W jury konkursu głównego zasiadali m.in. Allan Starski i Grażyna Szapołowska.

Najlepszą aktorką w kategorii najlepsza rola kobieca jury uznało Agnieszkę Grochowską za kreację w „Obcym niebie”.  Analogiczne nagrody w kategorii męskiej otrzymali: Krzysztof Stroiński („Anatomia Zła”) i Janusz Gajos („Body/Ciało”).

Magnus von Horn został uhonorowany za najlepszą reżyserię („Intruz”).

Srebrne Lwy festiwalu w Gdyni, za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, otrzymał Janusz Majewski.

Nagrodę Specjalną „za oryginalność koncepcji artystycznej i profetyzm martwego piksela” za film „11 minut” jury konkursu głównego przyznało Jerzemu Skolimowskiemu.

Wręczono również nagrody w następujących kategoriach: scenariusz (Magnus von Horn za scenariusz „Intruza”), debiut reżyserski (Agnieszka Smoczyńska za „Córki dancingu”), profesjonalny debiut aktorski (Justyna Suwała za rolę w „Body/Ciało”), drugoplanowa rola kobieca (Maria Semotiuk, która zagrała w „Letnim przesileniu”) i drugoplanowa rola męska (Wojciech Pszoniak za kreację w filmie „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”).

Nagród nie było końca: za zdjęcia otrzymał ją Jerzy Zieliński („Letnie przesilenie”), za muzykę – Paweł Mykietyn („11 minut”), a za scenografię – Jagna Janicka („Hiszpanka”). Ponadto: za dźwięk – Marcin Jachyra, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński („Body/Ciało”), za montaż – Agnieszka Glińska (za dwa filmy: „11 minut” i „Intruz”), za charakteryzację – Janusz Kaleja i Tomasz Matraszek („Córki dancingu”), za kostiumy – Dorota Roqueplo i Andrzej Szenajch („Hiszpanka”).

Podczas uroczystości wyłoniono również laureata innego konkursu – o nazwie „Inne Spojrzenie”. Główną nagrodę, Złoty Pazur, otrzymał reżyser Mariusz Grzegorzek za film „Śpiewający obrusik”.

Tegoroczna ceremonia rozdania nagród w Gdyni miała szczególny przebieg z powodu nagłej śmierci reżysera Marcina Wrony. Reżyser zmarł nagle w piątku na sobotę, w trakcie festiwalu. Film Marcina Wrony „Demon” startował w konkursie głównym festiwalu.

PAPjp/ sp/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Leave a Comment