FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Espadryle

Espadryle

 Mimo, że Hiszpania sąsiaduje z takimi tuzami mody, szyku i stylu jak Francja i Włochy- Hiszpanie nigdy nie zaliczali się do najlepiej ubranych narodów świata. Są co prawda elementy modowe, które kojarzymy przede wszystkim z tymi gorącokrwistymi ludźmi- hiszpańskie koronki,  dekolt typu Carmen, styl czerpiący z flamenco- jednak Madryt nigdy nie został stolicą mody na miarę Mediolanu, Londynu, czy Paryża. Nawet nie aspirował.

www.blog.missguided.co.uk

Urodzeni na półwyspie projektanci- Balenciaga, Paco Rabanne, czy Manolo Blahnik– również nigdy specjalnie nie dbali o promocję swojej ojczyzny. Paco i Balenciaga tworzyli w Paryżu, Manolo natomiast rozwijał karierę w Londynie. I z tymi miastami są przez miłośników mody słusznie kojarzeni.

Sporym zaskoczeniem dla niektórych jest zatem fakt, że i Hiszpanie mieli swój niewielki wkład w historię mody. Mały, ale jakże znaczący …To Katalończycy wynaleźli najwygodniejsze buty na świecie. Espadryle!

sincerelyjules.com/

Nazwa espadryli pochodzi od espatro- gatunku trawy która wyjątkowo bujnie rośnie na łąkach tego pięknego kraju, a po obróbce znakomicie sprawdza się jako podeszwa. Najpierw wypalana, potem odpowiednio pleciona– sprawia, że chodzenie na trawiastej platformie zaliczyć można do małych przyjemności. 

www.pinterest.com

Historia najwygodniejszych butów na świecie liczy sobie kilka tysięcy lat. Jeden z pierwszych modeli, szacowany przez naukowców na ok. 4 tyś. lat do dziś oglądać można w Muzeum Archeologicznym w Grenadzie. Znalezione w jaskini Murcielagos, zwanej jaskinią nietoperzy leżą sobie jak gdyby nigdy nic w gablotce. Będąc w pobliżu koniecznie tam zajrzyjcie.

www.songofstyle.com/

Dlaczego dziś są tak popularne, a jeszcze sto lat temu to po nich poznawano, że właściciel raczej nie należy do zamożnych? Możemy podziękować Yves Saint Laurentowi, który wprowadził je na salony. Nie byłby sobą,  gdyby odpowiednio ich nie zmienił. Jako znawca kobiet wiedział, że podstawowa hiszpańska wersja musi być zmodyfikowana, żeby zaczęła ją nosić płeć piękna. Co zrobił? Płaskie dotychczas obuwie umieścił na delikatnej koturnie, kostkę natomiast ozdobił filgarną tasiemką. I voilà! Tytuł wizjonera zachowany! 

www.adenorah.com

Kto jeszcze przyczynił się do ich popularności? Możemy być wdzięczni Lauren Bacall, Audrey Hepburn i Brigitte Bardot, które nosiły je namiętnie. Możemy także złożyć podziękowania Sonnemu Crockettowi z  Policjantów z Miami ( granemu przez Dona Johnsona ), ponieważ dzięki niemu espadryle pokochała Ameryka, a potem na ich punkcie oszalał świat. Przecież wiadomo, że jak coś spodoba się w Ameryce- nie ma szans, by reszta świata się tym nie zachłysnęła. Tym razem było podobnie. 🙂

 

 

 Anna Lach-Serediuk/ twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share