FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Ekranizacja komiksu „Radioactive”- czyli czego jeszcze nie wiemy o Marii Skłodowskiej-Curie

Ekranizacja komiksu „Radioactive”- czyli czego jeszcze nie wiemy o Marii Skłodowskiej-Curie

Maria Skłodowska- Curie zapewne nigdy nie planowała, że zostanie ikoną popkultury. Prawdopodobnie dlatego, że popkultura wówczas nie istniała. Nie wiemy nawet, czy dwukrotna noblistka byłaby zadowolona z takiego tytułu? Możemy się tylko domyślać, że jako miłośniczka nauki, nie sztuki– mogłaby mieć z tym tytułem pewien problem. Ale mleko już się wylało- i jako Polacy odczuwamy dumę, że naszą rodaczkę znają jak świat długi i szeroki.

Marjane Satrapi- autorka powieści graficznej powieści Persepolis, a także współautorka jej nominowanej do Oscara ekranizacji pracuje aktualnie nad nowym filmem. Będzie to ekranizacja komiksu Lauren Redniss pt. RadioactivePublikacja Redniss oczywiście nie przypomina tradycyjnych biografii, Lauren  opowiada o Marii i Piotrze Curie w wyjątkowo atrakcyjnej wizualnie formie- łączy  komiks, reportaż i rozprawę historyczną,  a materiały uzupełnia wypowiedziami współczesnych naukowców oraz wnuczki pary. Dzieło w 2010 roku trafiło na listę finalistów  National Book Award, nasz zachwyt podzielają więc także profesjonaliści.

Marjane Satrapi zrezygnowała już chyba z eksploatacji swojego plastycznego talentu. Na rzecz talentu reżyserskiego. Artystka bowiem już od kilkunastu realizuje się już nie w sztukach graficznych, a w filmie. Tym lepiej, bo dzięki umiłowaniu kina- zdążyła już przenieść na srebrny ekran swoje powieści graficzne- wspominany już wcześniej Persepolis oraz Kurczaka ze śliwkami A  w 2014 zrealizowała czarną komedię Głosy, w której główne role zagrali nie byle jacy aktorzy. Na ekranie pojawili się bowiem Ryan Reynolds, Gemma Arterton  oraz Anna Kendrick.

Radioactive to wspólne przedsięwzięcie dwóch wytwórni: Studio Canal i Amazon Studios. Wiemy już, że w polską noblistkę wcieli się brytyjska gwiazda- Rosamund Pike. Aktorka znana m.in. Zaginionionej dziewczyny Davida Finchera oraz z jednego z filmów o agencie specjalnym Jej Królewskiej Mości, czyli Jamesie  Bondzie- Śmierć nadejdzie jutro. W obsadzie filmu znalazło się także miejsce dla Sama Riley’a, który zagra Piotra Curie oraz dla Anny Taylor-Joy,  która wcieli się w córkę Marii i Piotra Curie-Irène. Produkcją widowiska zajmie się Tim Bevan (Les Misérables. Nędznicy), Eric Fellner (Teoria wszystkiego)i Paul Webster (Duma i uprzedzeniePiotruś. Wyprawa do Nibylandii). Autorem scenariusza jest Jack Thorne, autor popularnej sztuki teatralnej Harry Potter i przeklęte dziecko. 

Produkcja zapewnia, że ekranizację komiksu Lauren Redniss będzie można oglądać w kinach jeszcze w tym roku. Mamy cichą nadzieję, że będzie to pierwszy film traktujący o naszej narodowej dumie, w którym Skłodowska-Curie zostanie przedstawiona jako człowiek z krwi i kości, a nie chodzący pomnik. 

Anna Lach-Serediuk/ twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share