FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Dzięki akcji KAS przeciwko oszustom VAT zabezpieczono 37 mln zł

Dzięki akcji KAS przeciwko oszustom VAT zabezpieczono 37 mln zł

Oszustwo skarbowe polegające na wyłudzeniu podatku VAT na podstawie fikcyjnych faktur ujawniła kujawsko-pomorska KAS – poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów. Według MF udało się zabezpieczyć 37 mln zł.

Zatrzymano też dwie osoby biorące udział w procederze, w wyniku którego Skarb Państwa mógł stracić ponad 83 mln zł – poinformował resort. Akcja kujawsko-pomorskiej KAS została przeprowadzona we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Warszawie i Zarządem CBŚP w Warszawie.

„Na trop oszustwa wpadli w styczniu 2018 roku wywiadowcy i analitycy z kujawsko-pomorskiej KAS. Na podstawie informacji operacyjnych oraz danych z systemów analityczno-informatycznych w precyzyjny sposób zidentyfikowali oszustwo skarbowe, które polegało na wystawianiu dokumentów poświadczających nieprawdę i podejmowaniu czynności utrudniających stwierdzenie przestępnego pochodzenia środków płatniczych” – czytamy w komunikacie.

„Nielogiczność danych w składanych deklaracjach wskazywała, że podejrzana spółka prowadziła działalność gospodarczą w oderwaniu od zasad rynkowych. Ponadto spółka oraz podmioty znajdujące się w łańcuchu fikcyjnych dostawców krajowych nie składali plików JPK VAT” – dodaje komunikat.

Przeprowadzona analiza wykazała, informuje resort, że w okresie zaledwie pół roku spółka powinna odprowadzić do budżetu państwa podatek VAT w wysokości ponad 83 mln zł z tytułu sprzedaży krajowej kontraktów terminowych na gaz, pochodzących z nabyć wewnątrzwspólnotowych od unijnego kontrahenta.

„Aby uniknąć zapłaty podatku VAT podmiot rozliczał w deklaracjach VAT fikcyjne zakupy internetowych usług telekomunikacyjnych VoIP na kwotę 446 mln zł, które zostały udokumentowane 143 fakturami VAT wystawianymi w łańcuchu nierzetelnych firm” – informuje komunikat.

„Firmy te rozliczały sygnały VoIP z egzotycznych krajów takich jak Uganda, Ghana, Senegal, Zimbabwe, Togo, Haiti. Ponadto dla uwiarygodnienia fikcyjnego obrotu, płatności na rzecz i pomiędzy polskimi podmiotami odbywały się poprzez platformę płatniczą zlokalizowaną w Malezji. Jest to forma rozliczeń charakterystyczna dla oszustw podatkowych, która ma na celu uniemożliwienie blokad rachunków bankowych przez polskie organy” – czytamy.

Według MF przestępcy działali w okresie od maja 2017 roku do marca 2018 roku w Warszawie, w innych miastach na terenie Polski jak też poza granicami kraju.

W sprawę zaangażowana została Prokuratura Regionalna w Warszawie oraz organy ścigania – informuje resort.

„Wspólne działania służb pozwoliły na zatrzymanie podejrzanych, a co najważniejsze, na zablokowanie rachunków bankowych podmiotu biorącego udział w oszustwie, na kwotę 37 mln zł. Ostatnia transza blokady w wysokości 1,5 mln zł była możliwa dzięki informacji udzielonej przez STIR o otwarciu przez spółkę nowego rachunku bankowego” – głosi komunikat.

Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie. Według MF dokonano pierwszych przesłuchań, przeszukane zostały siedziby i miejsca prowadzenia działalności podejrzanych podmiotów. Zabezpieczona została dokumentacja księgowa i dyski komputerowe, a kontrolę w spółce dokonującej oszustw prowadzi również Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/pś/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share