FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Donald Tusk znów wzywany do polskiej prokuratury

Donald Tusk znów wzywany do polskiej prokuratury

Przewodniczący Rady Europejskiej ma się wstawić w warszawskiej prokuraturze 5 lipca. Występować ma znów w charakterze świadka tym razem w sprawie katastrofy smoleńskiej. Koledzy z partii mówią już o nękaniu. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że jest to dowód na to, że wszystkie stanowiska są równe wobec prawa.

Wcześniej, wezwany w kwietniu tego roku, Donald Tusk składał zeznania w sprawie przekroczenia uprawnień przez kierownictwo Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Brak do tej pory informacji jak dalece pomocne były wówczas zeznania szefa Rady Europejskiej.

Obecnie Donald Tusk został wezwany w sprawie niedopełnienia obowiązków przez ówczesnych funkcjonariuszy publicznych. Przede wszystkim chodzi o przeprowadzenie sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Śledztwo w tej sprawie prowadzi specjalny zespół w Prokuraturze Krajowej. Został on powołany w konsekwencji poważnych uchybień śledczych, których miała się dopuścić wcześniej Prokuratura Wojskowa. Z tego też powodu ciała ofiar były ekshumowane. W głównym postępowaniu PK postawiła już zarzuty dwóm kontrolerom lotów ze Smoleńska, których jednak nie udało się jeszcze samym zainteresowanym przedstawić. Także dwaj oficerzy 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego zostali oskarżeni o niedopełnienie obowiązków służbowych.

Pełnomocnik Donalda Tuska, Roman Giertych przyznaje, że wezwanie z prokuratury wpłynęło ale nie zawiera informacji o tym, czego przesłuchanie ma dotyczyć. Wiadomo już jednak, że w tym terminie Przewodniczący Rady Europejskiej nie będzie mógł się pojawić w Polsce. Zostanie wyznaczony nowy termin.

aw/ twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share