FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Donald Tusk przybył do Sądu Okręgowego w Warszawie

Donald Tusk przybył do Sądu Okręgowego w Warszawie

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przed godz. 10 przybył do Sądu Okręgowego w Warszawie. Były premier ma zeznawać w poniedziałek – jako świadek – w procesie b. szefa swej kancelarii Tomasza Arabskiego.

Tusk przyjechał do sądu samochodem, w towarzystwie m.in. swego bliskiego współpracownika, b. rzecznika rządu Pawła Grasia. Przed sądem przywitała do grupa zwolenników – polityków PO i działaczy Komitetu Obrony Demokracji. „Tu jest Polska!” – m.in. takie okrzyki można było usłyszeć przed gmachem SO w Warszawie.

Są m.in. posłanki Platformy: Małgorzata Kidawa-Błońska i Joanna Mucha. Wicemarszałek Sejmu powiedziała dziennikarzom, że wolałaby, aby Tusk przyjeżdżał do Warszawy „na spotkania z przyjaciółmi, a nie do tłumaczenia się z niedorzecznych oskarżeń”. „I naprawdę każdy jego pobyt w Warszawie to sprawa w prokuraturze albo w sądzie. Chyba już czas, żeby było normalnie” – dodała Kidawa-Błońska.

Na miejscu są także przeciwnicy byłego premiera. Jeden z mężczyzn trzyma transparent o treści: „współwinni zbrodni wciąż żyją bezkarnie. Mord Smoleńsk 2010”.

Tusk przyjechał do Warszawy rano z Sopotu. Przed wyruszeniem w podróż, pytany przez dziennikarzy o swój nastrój, odparł: „nie o nastrój chodzi, tylko ważne sprawy”.

Proces, w którym będzie zeznawał szef Rady Europejskiej, wytoczyła Arabskiemu i czterem innym urzędnikom KPRM część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Dotyczy on organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu.

Proces – zainicjowany prywatnym aktem oskarżenia – rozpoczął się przed Sądem Okręgowym w Warszawie w marcu 2016 r.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/mkr/ mkz/ hgt/ eaw/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share