FacebookTwitterPinterestShare

Donald Trump u Elżbiety II. Corbyn zachęca do protestów

Donald Trump u Elżbiety II. Corbyn zachęca do protestów
Następca tronu książę Karol i księżna Camilla powitali dzisiaj prezydenta Donalda Trumpa i jego małżonkę Melanię Trump w Pałacu Buckingham. Przywódca USA przyleciał do niego śmigłowcem. Trwa pierwszy dzień państwowej wizyty Trumpa w Wielkiej Brytanii.

Książę Karol pełnił honory w imieniu królowej Elżbiety II, która podejmie Trumpa na prywatnej audiencji. Media zwracają uwagę, że książę Karol i Trump znacząco różnią się w swoich poglądach. Następca tronu jest znany ze swojego zaangażowania w ochronę środowiska oraz walkę ze zmianami klimatu, których konsekwencje były wielokrotnie bagatelizowane przez Trumpa.

W ramach powitania amerykańskiego prezydenta oddano salwy honorowe w Green Park w pobliżu Pałacu Buckingham oraz Tower of London.

Trump przyleciał do Pałacu Buckingham śmigłowcem z oddalonej od niego cztery kilometry rezydencji amerykańskiego ambasadora Winfield House w Regent’s Park.

Corbyn zachęcił do udziału w zaplanowanej na jutro rano demonstracji. (Fot. Getty Images)

Poprzednia wizyta Trumpa w Wielkiej Brytanii w lipcu 2018 roku miała charakter roboczy. Z obawy przed masowymi protestami rozmowy dwustronne z udziałem prezydenta USA i premier Theresy May odbyły się w podmiejskiej rządowej rezydencji w Chequers, a spotkanie z Elżbietą II miało jedynie nieformalny charakter.

W tym roku ponownie spodziewane są wielotysięczne protesty przeciwko polityce Trumpa, a lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn zachęcił do udziału w zaplanowanej na jutro rano demonstracji.

Szef laburzystów stwierdził, że „protest jest szansą na okazanie solidarności z tymi, których Trump  atakował w Stanach Zjednoczonych, na całym świecie i w naszym kraju, w tym – dzisiaj rano – Sadiqiem Khanem”.

To odniesienie do porannego wpisu Trumpa na Twitterze, który ocenił, że Khan „fatalnie sobie radzi” na stanowisku burmistrza Londynu, jest „kompletnym nieudacznikiem” i „był głupio paskudny wobec wizytującego prezydenta Stanów Zjednoczonych, zdecydowanie najważniejszego sojusznika Zjednoczonego Królestwa”.

Wcześniej Corbyn odrzucił zaproszenie na dzisiejsze przyjęcie w Pałacu Buckingham z okazji wizyty państwowej Trumpa. Wśród innych, którzy odmówili przyjścia – wskazując na kontrowersje wokół jego rządów – są m.in. lider Liberalnych Demokratów Vince Cable oraz spiker Izby Gmin John Bercow.

 

FacebookTwitterPinterestShare