FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Debata o pozytywnym znaczeniu Polaków w Wielkiej Brytanii

Debata o pozytywnym znaczeniu Polaków w Wielkiej Brytanii

Wydarzenie bardzo ważne dla rodaków mieszkających na Wyspach. Ma mieć miejsce 19 lipca w Westminster Hall. Debata zrodzona z inicjatywy brytyjskiego posła polskiego pochodzenia, Daniela Kawczyńskiego, ma posłużyć polepszeniu stosunków polsko-brytyjskich.

W związku z wynikiem czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii wielu Polaków odczuwa rosnące napięcie w relacjach z Brytyjczykami. Coraz częściej zdarzają się ksenofobiczne incydenty, które wcześniej nie miały miejsca. A przecież imigranci nie zaczęli nagle gorzej pracować lub nagminnie korzystać ze świadczeń w Wielkiej Brytanii. Mimo to coś się zmieniło mocno psując dotychczasowe stosunki mniejszości z obywatelami państwa brytyjskiego. Poseł Kawczyński postanowił pochylić się nad tym tematem.

Daniel Kawczyński na brytyjskiej arenie politycznej pojawił się w 2001 roku, z czego 2005 był dla niego owocniejszy. Został wówczas posłem Hrewsbury i Atcham w okręgu Shropshire. Czterdziestoczteroletni obecnie polityk w Wielkiej Brytanii żyje od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Przyjechał wraz z rodzicami, którzy emigrowali z Polski w trudnych ówcześnie czasach. Absolwent University of Stilling zasila szeregi Partii Konserwatywnej w Wielkiej Brytanii. Fakt tego, że jest to opcja polityczna, która w większości opowiadała się za Brexitem, Kawczyńskiemu nie związuje ust.

Ogłoszona debata ma charakter otwarty. Każdy może zasilić ją swoim głosem przekazując stanowisko lub też zadając pytania właściwemu parlamentarzyście. Odnaleźć można go na stronie internetowej parliament.uk/mps-lords-and-offices/mps/. Można również przyjść na wydarzenie do Izby Gmin i wejść do środka przez główne drzwi informując, że chce się uczestniczyć w debacie. Nie powinno spotkać się to z żadnymi przeszkodami. Dla mniej aktywnych ale zainteresowanych tematem będzie można również śledzić dyskusję na stronie Parliament TV.

Właściwym spectrum tematów we wtorkowej debacie będzie gospodarka i społeczeństwo w relacjach polsko-angielskich. Jej celem jest posilenie, trudnych obecnie, relacji między obywatelami brytyjskim a mniejszością polską pozytywnymi aspektami. Ukazanie, a może jedynie przypomnienie, jak dalece produktywne i cenne jest doświadczenie, praca Polaków w Wielkiej Brytanii. Zdaje się to być bardzo potrzebne obu stronom, szczególnie zwolennikom Brexitu. Wyjście z Unii Europejskiej nie musi odbywać się w ksenofobicznej atmosferze.

Szczerze zachęcamy do uczestnictwa.

aw / twojaanglia.eu

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share