FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Czy powstanie komisja w sprawie dziurawego VAT?

Czy powstanie komisja w sprawie dziurawego VAT?

Rozważamy powołanie komisji śledczej, która zajmie się nadużyciami związanymi z brakiem wpływów z podatku VAT – powiedział w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Błaszczak podkreślał wagę strat dla budżetu z tego tytułu. – To są potężne nadużycia, można mówić o dziesiątkach miliardów złotych – mówił podczas briefingu prasowego polityk PiS.

Podkreślił, że dzięki zmianom w systemie podatkowym idącym w kierunku jego uszczelnienia, jakie wprowadzono na Słowacji, istotnie wzrosły tam wpływy do budżetu państwa z tytułu VAT. – Rozległość tej sprawy jest tak duża, że w ramach komisji śledczej rzeczywiście ta sprawa mogłaby być wyjaśniona – mówił.

Zapytany, która sprawa będzie miała priorytet – czy VAT czy może afera podsłuchowa – odpowiedział, że afera podsłuchowa to kolejna sprawa, którą PiS chciałoby wyjaśnić. – Z tym, że mamy świadomość tego, że takie komisje nie mogą pracować równolegle, bo wtedy to nie miałoby najmniejszego sensu – dodał. Nie chciał jednak sprecyzować, która ze spraw zostanie zbadana jako pierwsza.

– Z całą pewnością będziemy robili wszystko, żeby wyjaśnić te afery, które zostały zamiecione pod dywan za czasów rządów poprzedniej koalicji – PO-PSL – oświadczył Błaszczak. Potrzebę zbadania właśnie sprawy VAT przez posłów w komisji śledczej sygnalizował pod koniec grudnia na antenie RMF marszałek senatu Stanisław Karczewski.

Wyeliminowanie patologii w VAT to także jeden z priorytetów rządu. Według szefa Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryka Kowalczyka rząd liczy na to, że dzięki uszczelnieniu sytemu poboru podatku VAT w 2016 r. uda się uzyskać dodatkowo nawet kilkanaście miliardów złotych. Jak mówił, VAT jest w Polsce „bardzo mocno wyłudzany”, przywołał szacunki mówiące o wyłudzeniach rzędu 50 mld zł.

tm
źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP / www.kurier.pap.pl

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share