FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Cięć ulg podatkowych nie będzie

Cięć ulg podatkowych nie będzie

Rząd Wielkiej Brytanii rezygnuje z planu redukcji osłon socjalnych dla osób najgorzej zarabiających, oświadczył w Izbie Gmin minister finansów George Osborne. Odejście od pierwotnego pomysłu jest możliwe dzięki  poprawie sytuacji finansów publicznych.

W październiku, po odrzuceniu tego projektu przez Izbę Lordów, brytyjskie ministerstwo finansów musiało się też wycofać z propozycji zredukowania ulg podatkowych dla pracowników o niskich dochodach. Była ona krytykowana nie tylko przez opozycyjnych laburzystów, ale też przez licznych torysów.

Niezależny brytyjski Instytut Studiów Podatkowych ocenił, że gdyby projekt redukcji osłon socjalnych wszedł w życie, to trzy miliony gospodarstw straciłoby średnio tysiąc funtów rocznie. Wystąpienie Osborne’a to zwyczajowa prezentacja skorygowanego projektu budżetu.

W lipcu Osborne zapowiedział, że rząd Wielkiej Brytanii będzie dążyć do całkowitego zlikwidowania deficytu budżetowego i osiągnięcia dodatniego bilansu finansów publicznych w roku fiskalnym 2019/2020. Ogłosił też plany głębokich cięć wydatków socjalnych.

Przed poważnymi cięciami swych budżetów uchroni się jednak ministerstwo obrony, służba zdrowia, edukacja oraz policja.

jm
źródło: PAP / Londynek.net

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Leave a Comment