FacebookTwitterPinterestShare

Chmurna młodość Meryl Streep

Chmurna młodość Meryl Streep

Najwybitniejsza aktorka naszych czasów. Zdobywczyni 21 nominacji do Oscarów (w tym trzech statuetek), 31 nominacji do Złotych Globów (w tym 8 statuetek),  laureatka dwóch nagród Emmy, dwóch nagród Gildii Aktorów Ekranowych, laurów na Festiwalach Filmowych w Cannes i Berlinie, sześciu nagród Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych, pięciu nominacji do nagrody Grammy, dwóch nagród BAFTA, nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego.  Rekordzistka.

 

instagram/ meryl streep

Była jedyną córką  spośród trójki dzieci artystki i byłej redaktorki sztuki, Mary Wolf  i Harry’ego Williama Streepa Juniora, kierownika w zakładach farmaceutycznych Merck & Co. Dzieciństwa nie wspomina szczęśliwie. Jak można wyczytać w jej biografii pióra Michaela Schulmana: Przede wszystkim sądziłam, że nikt mnie nie lubi… Tak naprawdę miałam na to solidne dowody. Dzieciaki zaganiały mnie na drzewo, a potem biły patykami po nogach aż do krwi. Poza tym byłam brzydka ( Meryl Streep. Znowu ona Michael Schulman).

 

instagram/ merylstreep

 

Tak brzydka, że mimo nastu lat- brano ją za nauczycielkę. Po raz pierwszy wystąpiła na szkolnej scenie mając 12 lat. Podczas jasełek najpiękniejszym sopranem zaśpiewała po francusku Cichą Noc. O śpiewaczym talencie Meryl nie wiedzieli nawet rodzice. Niemal natychmiast po przedstawieniu ojciec zapisał Streep na lekcje śpiewu. Być może dziś byłaby gwiazdą Metropolitan Opera. Od operowych arii wolała jednak Boba Dylana…

Jako 14-latka Meryl przeszłą metamorfozę. Dodające jej wcześniej lat i brzydoty krótkie brązowe loki sukcesywnie za pomocą wody utlenionej i soku z cytryny zamieniała w blond pukle, zdjęła aparat ortodontyczny, poddała się korekcji wzroku. W efekcie z zahukanej starej maleńkiej zamieniła się w najpopularniejszą dziewczynę w szkole. Wyróżniała się w każdej dziedzinie. Gdy postanowiła dołączyć do cheerleaderek- wkrótce została najlepszą. Gdy zapisała się do chóru- śpiewała najpiękniej. Była również wzorową uczennicą i ulubienicą chłopców z drużyny footballowej. A nawet codziennie przez radiowęzeł odczytywała menu szkolnej stołówki.

 

instagram/ merylstreep

 

Nie czuła się jednak sobą. Po latach powiedziała, że tylko grała ładną dziewczynę- a ludzie dawali się nabrać. Postawiła na pracę nad sobą. Za swoje naturalne cechy uważała krzykliwość, zbytnią pewność siebie i chęć podporządkowania sobie otoczenia. Postanowiła więc rozwijać cechy, których swoim zdaniem nie miała, a powinna. Zaczęła pracować nad delikatnością, wrażliwością, układnością. Ćwiczyła także nieśmiałość. Podobno koleżanki szybko przejrzały jej grę i przestały ją lubić, na chłopcach jednak robiła wrażenie większe niż dotychczas.

W 1967 roku Mery zaczęła studia na prestiżowej uczelni dla dziewcząt- Vassar College. Na uczelni chłonęła literaturę, sztukę, muzykę. I po raz pierwszy zetknęła się z feminizmem. Postanowiła zerwać ze starym wizerunkiem, przestać udawać i znaleźć swoją prawdziwą tożsamość. Zaczęła grać w uczelnianym teatrze amatorskim. Jej debiut na scenie- tytułowa rola Panny Julii w dramacie Augusta Strindberga był wielką aktorską kreacją. Skąd wiedziałaś, jak to zagrać? – pytały koleżanki. Ja naprawdę nie miałam pojęcia, co robię odpowiadała. Od tej pory wiedziała jednak, co chce robić w życiu. Postanowiła, że zostanie aktorką.

 

instagram/ merylstreep

 

Na egzaminy na wydział aktorski uniwersytetu w Yale musiała przygotować dwa monologi. Wybrała kwestię Blanche z Tramwaju zwanego pożądaniem oraz przemowę Porcji z Kupca weneckiego Zwaliłam ich z nóg oznajmiła koledze, gdy wróciła z egzaminu. Była na roku z Sigourney Weaver. Absolwenci wspominają naukę w Yale jako traumę. Meryl również. Mimo wybitnych osiągnięć- bo już na trzecim roku dołączyła do teatru Yale jako członek zespołu; wspomina: Kiedy chodziłam do szkoły teatralnej, czułam strach. Wtedy po raz pierwszy zdałam sobie sprawę, że to nie jest zabawa i że ten zawód ma też swoją ciemną stronę. W Yale było jak na obozie wojskowym, gdzie golą ci głowę. Uczyli cię pokory. Wiele ich działań miało na celu złamanie twojego ducha, żebyś dzięki instynktowi przetrwania zaczęła korzystać z tego, co ważne. 

Jako absolwentka najbardziej prestiżowej uczelni w Ameryce- Streep opuściła Yale z 4000$ długu z pożyczki studenckiej. Była tym tak załamana, że potrafiła celowo spóźnić się na spotkanie z ważnym producentem. Jednak chwila wystarczyła, by stary wyjadacz poznał, że ma przed sobą nieoszlifowany diament i od razu powierzył jej ważną rolę na Broadwayu. Trzy lata później Meryl była już nominowana do Oscara za rolę w Łowcy Jeleni, a rok póżniej została jego laureatką za rolę w Sprawie Kramerów.

Anna Lach-Serediuk/ twojaanglia.eu

 

 

 

FacebookTwitterPinterestShare