FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Były wicepremier Katalonii i liderzy secesjonistów złożyli skargę do ONZ

Były wicepremier Katalonii i liderzy secesjonistów złożyli skargę do ONZ

Przebywający w areszcie zdymisjonowany wicepremier Katalonii Oriol Junqueras i liderzy głównych katalońskich ruchów niepodległościowych złożyli skargę do grupy roboczej ONZ ds. arbitralnych zatrzymań – poinformował w czwartek w Londynie ich adwokat.

„Ich przetrzymywanie przez władze Hiszpanii jest podeptaniem praw człowieka, a celem tego działania jest przeszkodzenie im (zatrzymanym) w pełnieniu roli przedstawicieli ludności Katalonii” – powiedział na konferencji prasowej Ben Emmerson, przedstawiciel aresztowanych Junquerasa, Jordiego Sancheza (deputowanego katalońskiego parlamentu) i Jordiego Cuixarta.

Adwokat podkreślił, że jego klienci są przetrzymywani „bezprawnie”.

Jak tłumaczył, „nie chodzi o to, by prosić ONZ o wypowiedź na temat niepodległości Katalonii, lecz by ONZ potwierdziło, że rząd nie może represjonować przeciwników politycznych za pomocą arbitralnego zatrzymania”. Rząd w Madrycie „musi zwolnić tych ludzi” – dodał Emmerson.

Cała trójka ścigana jest przez hiszpański wymiar sprawiedliwości w związku z działaniami na rzecz niepodległości Katalonii i jednostronnym proklamowaniem 27 października 2017 roku Republiki Katalonii.

W reakcji hiszpański rząd Mariano Rajoya natychmiast zdymisjonował ówczesny kataloński gabinet Carlesa Puigdemonta oraz parlament w Barcelonie i przejął kontrolę nad regionem. Pod koniec grudnia odbyły się wybory regionalne, w których większość zdobyły ugrupowania proniepodległościowe. Planowane na środę głosowanie w parlamencie w Barcelonie nad kandydaturą Puigdemonta na nowego premiera Katalonii zostało odroczone; polityk ukrywa się w Belgii przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości. Trybunał Konstytucyjny zapowiadał, że jeśli regionalny parlament podejmie próbę jego zaocznego wyboru na szefa rządu, posiedzenie zostanie zawieszone.

Grupa robocza ONZ ds. arbitralnych zatrzymań jest częścią Komisji Praw Człowieka Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych i składa się z międzynarodowych ekspertów. Ich zadaniem jest analiza przypadków arbitralnych zatrzymań na całym świecie. Wnioski opracowywane przez grupę nie są wiążące.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/ulb/ ap/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share