FacebookTwitterPinterestShare

Burmistrz Londynu stworzy portal o Brexicie dla obywateli UE

Burmistrz Londynu stworzy portal o Brexicie dla obywateli UE

Burmistrz Londynu Sadiq Khan poinformował w czwartek, że ratusz stworzy specjalną stronę informacyjną dla obywateli Unii Europejskiej, która pomoże im w rejestracji pobytu zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Serwis ma służyć jako źródło informacji dla miliona obywateli UE, którzy mieszkają w brytyjskiej stolicy, w tym około 200 tys. Polaków, stanowiących najliczniejszą grupę narodową.

Nowa usługa ma być skierowana przede wszystkim do tych osób, które mogą mieć problemy związane z barierą językową, sytuacją zawodową i brakiem dostępu do usług doradczych dla migrantów; dzięki portalowi będą mogły poznać np. organizacje, które mogą pomóc w wypełnieniu aplikacji i uzyskaniu nowego statusu „osoby osiedlonej” w Wielkiej Brytanii.

„Rząd zwlekał z potwierdzeniem praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, więc jest w pełni zrozumiałe, że wielu z nich (…) jest wciąż zaniepokojonych procesem (aplikacji), który pozwoli im tu pozostać” – tłumaczył Khan.

Jak zaznaczył, londyńczycy z 27 krajów Wspólnoty „są częścią tkanki tego miasta: ciężko pracują, płacą podatki i odgrywają istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturowym”.

„Zawsze będą tu mile widziani” – zapewnił, przypominając, że jego zdaniem „zasługują co najmniej na jasny i prosty proces, który pozwoli im tu pozostać”.

Barbara Drozdowicz z organizacji doradczej East European Resource Centre, która mieści się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w zachodnim Londynie, powiedziała, że według jej szacunków „około 25 tysięcy osób z Europy Wschodniej może mieć kłopoty z dostępem do nowego systemu rejestracji osób osiedlonych”.

Jak oceniła, bariery stanowią na przykład: „brak wiedzy (o konieczności rejestracji – PAP), kiepska znajomość angielskiego, brak pewności siebie przy używaniu technicznego, prawnego języka oraz kłopoty związane ze słabym zdrowiem i wiekiem”.

Według dotychczasowych zapowiedzi brytyjskiego MSW system rejestracji 3,3 miliona obywateli UE – w tym około miliona Polaków – który pozwoli im na uzyskanie „statusu osoby osiedlonej” ruszy jesienią. Procedura będzie znacząco uproszczona w porównaniu z obecnym, 85-stronicowym formularzem papierowym. Aplikację składać się będzie przez internet.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę do 29 marca 2019 roku, z możliwym przedłużeniem obecnych warunków członkostwa w ramach okresu przejściowego – bez prawa głosu w UE – przez następne 21 do 27 miesięcy.

 

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/jakr/ fit/ mc/

FacebookTwitterPinterestShare