FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

British Council wydało książkę o relacjach polsko-brytyjskich

British Council wydało książkę o relacjach polsko-brytyjskich

Brytyjski instytut British Council opublikował w piątek kolekcję esejów „Ponad granicami. Wielka Brytania – Polska. Wspólne sprawy, wspólne wyzwania”. Publikacja to element obchodów 80-lecia działalności organizacji w Polsce i 100-lecia polskiej niepodległości.

88-stronicowa książka zawiera 11 tekstów na temat różnych obszarów polsko-brytyjskich relacji: od polityki, w tym planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, po kulturę i współpracę akademicką. Ich autorami są m.in. były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Malcolm Rifkind, legendarny polski wykładowca na Uniwersytecie Oksfordzkim prof. Zbigniew Pełczyński, szef polskiej katedry na Uniwersytecie w Cambridge Stanley Bill, tłumaczka literatury Antonia Lloyd-Jones oraz zoolożka i była zwyciężczyni konkursu naukowego FameLab Polska Joanna Bagniewska.

We wstępie publikacji dyrektor British Council w Polsce Simon Gammell napisał, że założone w 1938 roku biuro w Warszawie było jednym z pierwszych poza granicami Wielkiej Brytanii, zaledwie cztery lata po powstaniu instytucji. W okresie powojennym działalność została wznowiona w 1946 roku.

„Rola British Council zmieniała się wraz z historyczną podróżą Polski: od ostatnich dni II RP po dzień dzisiejszy, kiedy Polska jest prężną gospodarką Unii Europejskiej. W czasach komunizmu nasza biblioteka i centrum kulturalne w śródmieściu Warszawy, w Alejach Jerozolimskich, naprzeciwko Pałacu Kultury, zapewniały coś wyjątkowego: dostęp do zachodniej kultury, zachodnich idei, schronienie, gdzie ludzie mogli oddychać powietrzem intelektualnej wolności” – tłumaczy.

Jak zaznaczył, po 1989 roku instytut „starał się pomagać w budowie liberalnej demokracji”; a „odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej w roku 2004, współpracujemy z rozmaitymi partnerami, podtrzymujemy polsko-brytyjski dialog, wymianę kulturalną, tworzymy możliwości dla ludzi z obu krajów, budujemy atmosferę przyjacielskiej wymiany i wzajemnego zrozumienia” – czytamy.

Oficjalna prezentacja „Ponad granicami” odbędzie się w piątek wieczorem w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Organizatorzy zaznaczyli, że miejsce spotkania „nie jest przypadkowe”, bo instytut kulturalny British Council często organizuje wystawy prezentujące polskich i brytyjskich artystów.

Publikacja dostępna jest bezpłatnie na stronie internetowej British Council w dwóch wersjach językowych – po polsku i po angielsku – a od przyszłego tygodnia będzie także dostępna w formie papierowej w biurze instytucji w Alejach Jerozolimskich w Warszawie.

 

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło:  (PAP)/jakr/ ulb/ mal/ agz/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share