FacebookTwitterPinterestShare

#brexitchallenge: Jakie warunki należy spełnić by uzyskać SETTLED STATUS?

#brexitchallenge: Jakie warunki należy spełnić by uzyskać SETTLED STATUS?

Sytuacja w naszym kraju sprawia, że młodzi ludzie, zaraz po ukończeniu studiów, coraz częściej wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepszego życia. Wybierają emigrację, zamiast najniższej dopuszczalnej krajowej stawki, która zmusza raczej do wegetacji, niż godnego życia. Nie jest tajemnicą, że wyspy były do tej pory, najczęściej wybieranym kierunkiem i celem sporej części tych ludzi, którzy na obczyźnie dostrzegli iskierkę nadziei i szansę na lepsze jutro. Nieoficjalnie mówi się, że w UK jest nas około 1,5 mln. Znaczna część przebywa tam już od wielu lat i zdołała się już ustatkować, znaleźć dobrą pracę, przywyknąć do codzienności i zadomowić się tam na dobre. Dlatego też informacja o odstąpieniu Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej, spędza teraz wielu Polakom sen z powiek, gdyż ich przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Nie wiadomo jeszcze do końca czego można się spodziewać i jakie będą odczuwalne skutki brexitu. Warto jednak wziąć głęboki oddech i uspokoić nerwy, gdyż jak się okazuje… Nie taki diabeł straszny jak go malują!

Właśnie dla tych ludzi, którzy ułożyli już sobie życie w UK, z pomocą idzie Settled Status! Status osoby osiedlonej posiada dwa warianty – tymczasowy lub stały i daje prawo m.in. do pracy, nauki, korzystania z publicznej opieki zdrowotnej i stałego pobytu, osobom które nie posiadają brytyjskiego obywatelstwa, a od lat mieszkają w Wielkiej Brytanii i tworzą już stały element jej społeczeństwa. Co jest najbardziej zaskakujące? Polacy są jedną z najliczniejszych grup emigrantów na wyspach i jednocześnie jedną z tych, które złożyły najmniej wniosków o prawo do stałego pobytu. Pamiętajcie, jednak, że nie warto czekać do ostatniej chwili, gdyż czas rozpatrzenia wniosku może wynieść nawet rok!

Jakie warunki trzeba spełniać, by móc ubiegać się o status osoby osiedlonej?

Wbrew pozorom, niewygórowane.

– 5 letni pobyt ciągły – Osoba ubiegająca się o Settled Status, musi mieszkać w UK nieprzerwanie przez okres min. 5 lat. W praktyce oznacza to, że przez ostatnich 5 lat, nie mogłeś przebywać poza granicami Królestwa dłużej, niż łącznie 6 miesięcy w ciągu 1 roku kalendarzowego. Osoby, które przed końcem 2020 roku przebywały na terenie UK krócej niż 5 lat, mogą ubiegać się o tymczasowy status osoby osiedlonej. Kiedy czas stałego pobytu wyniesie wymagane 5 lat, zostanie on zamieniony na status stały.

– Przedstawienie historii zatrudnienia, w celu udokumentowania pobytu stałego na terenie kraju. W większości przypadków wystarczającym dokumentem jest numer ubezpieczenia zdrowotnego, który potwierdza stały pobyt. Jednak jeśli nie przejdzie on weryfikacji, zostaniesz powiadomiony o konieczności złożenia dodatkowych dowodów.

– Niekaralność – ten warunek rozpatrywany jest indywidualnie w przypadku każdej osoby. Co ważne, mandat za przekroczenie prędkości, lub za zakłócanie ciszy nocnej, nie skreśla nikogo na starcie i nie oznacza, że można darować sobie zachodu, jakim jest składnie wniosku. Mandat nie robi z człowieka kryminalisty. Większy powód do zmartwień mają osoby z wyrokiem za poważniejsze przestępstwa.

– Referencje wystawione przez dwóch obywateli Wielkiej Brytanii, którzy znają cię min. 3 lata. Nie jest to warunek konieczny, ale może być bardzo pomocny. Na barkach tych osób spocznie wielka odpowiedzialność, jaką jest wydanie ci dobrego świadectwa! Ich zadaniem będzie poświadczyć, że jesteś prawym, uczciwym i pracowitym człowiekiem, oraz przedstawienie cię w jak najlepszym świetle.

Dodatkowo wymagane jest jedynie przedstawienie dowodu tożsamości i cyfrowa fotografia twarzy. Obywatele Polski zwolnieni są z uiszczania opłaty za złożenie wniosku, a członkowie jednej rodziny mają możliwość połączenia swoich petycji, co oznacza, że będą one rozpatrywane wspólnie. Co więcej uzyskanie statusu osoby osiedlonej, daje ci w przyszłości otwartą drogę do zdobycia brytyjskiego obywatelstwa.

To wszystko. Niewiele, prawda? Niewiele zachodu, a korzyści ogromne. Jeśli więc zadomowiłeś się na ziemi brytyjskiej, ułożyłeś sobie tam życie i jesteś człowiekiem uczciwym, bez kryminalnej przeszłości, nie masz nic do stracenia, a wiele do zyskania. Zadbaj o siebie, swoją przyszłość, oraz przyszłość twojej rodziny. Zabezpiecz się i ureguluj prawnie swoją sytuację. Nie czekaj do ostatniej chwili, gdyż czas jest ograniczony. Wnioski będzie można składać do 30 czerwca 2021 roku, jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską z umową. W przypadku twardego brexitu – bez umowy, będzie to możliwe tylko do końca 2020 roku. A ponieważ rozmowy wciąż trwają i wszystko jeszcze może się zmienić, zmianie mogą ulec również podane terminy.

Renata Zub / TwojaAnglia.eu

FacebookTwitterPinterestShare