FacebookTwitterPinterestShare

Angielska emerytura. Sprawdź, czy masz na nią szanse

Angielska emerytura. Sprawdź, czy masz na nią szanse

Czy wyjeżdżając na Wyspy, zastanawiałeś się nad późniejszą emeryturą? Rozmyślałeś jak wysokie będzie Twoje wynagrodzenie na starość? A może żyjesz chwilą i nie gdybasz co będzie za 40 lat? Której z postaw nie obrałeś- wiek emerytalny (zakładając, że uda nam się go dożyć) dotknie nas wszystkich. Warto więc zapoznać się z tematem. Może się bowiem okazać, że lepiej zacząć odkładać, żeby móc godnie żyć i pić drinki z pomarańczą na francuskiej plaży.

 

Z dniem w którym Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, Polacy mieszkający i pracujący na Wyspach zyskali te same prawa w zakresie wynagrodzenia, świadczeń i dostępu do pracy co rodowici Brytyjczycy.

W Wielkiej Brytanii nie zawsze podpisuje się umowę o pracę z pracownikiem. Pracodawca natomiast zobligowany jest do dostarczenia na piśmie oświadczenia w ciągu 2 miesięcy od dnia przyjęcia nowozatrudnionego. W oświadczeniu zawarte muszą być takie dane jak:

 • dane osobowe pracodawcy i pracownika;
 • data rozpoczęcia zatrudnienia;
 • wysokość wynagrodzenia i częstotliwość jego wypłacania;
 • godziny pracy;
 • urlop i uprawnienia z tytułu choroby;
 • kwestie związane ze składkami emerytalnymi;
 • okres wypowiedzenia;
 • stanowisko pracy i krótki opis pracy;
 • umowy zbiorowe, które mają bezpośredni wpływ na warunki pracy.

Aby móc starać się o pełną angielską emeryturę muszą być spełnione dwa kryteria:

 • osiągnięty wiek emerytalny – możemy go wyliczyć  tutak -> www.gov.uk
 • odpowiednia liczba lat kwalifikujących do emerytury – czyli takich, w których osiągnięte przychody były wystarczająco wysokie, aby płacić National Insurance Contributions lub pracownik był legalnie zwolniony ich regulowania

 

Od 2016 roku weszły nowe przepisy traktujące o tym, że aby móc starać się o emeryturę minimalną- trzeba mieć przepracowane co najmniej 10 lat i posiadać tzw. „qualifying years”. Nie dajmy się jednak zwieść wyidealizowanej wizji, w której jesteśmy młodymi i pięknymi emerytami odpoczywającymi na Lazurowym Wybrzeżu. Jeśli to sobie przeliczymy- może się okazać, że niewiele z tej emerytury będziemy mieć. Jak wiemy: osoba, która przepracowała 35 lat może dostać od państwa pełną emeryturę w wysokości £153 tygodniowo tj. £663 miesięcznie. Tak więc 10/35 tej kwoty to zaledwie £190 miesięcznie.

 

 

 

Co to jest „Qualifying year” ? Rok podatkowy, w którym:

 • pracowałeś jako pracownik lub byłeś samozatrudniony i opłacałeś składki NIC;
 • dostawałeś National Insurance Credits (osoby pobierające np. Jobseeker’s Allowance, Employment and Support Allowance, Child Benefit dla dzieci poniżej 12 lat czy Carer’s Allowance);
 • płaciłeś dobrowolnie NIC.

Składki te nie muszą być płacone jednym ciągiem, jednak żeby rok był uznany za kwalifikowany- musi być opłacony w pełni, czyli miesiąc po miesiącu ( ale np. w przypadku matek, które zdecydowały się zostać w domu, wychowują dzieci i pobierają na nie świadczenia- opłatę składki NIC bierze na siebie państwo).

Jeżeli w którymś roku mamy kilka miesięcy bez opłaconych składek (bo tak też może się zdarzyć), należy je wtedy uzupełnić z własnej kieszeni. Dzięki czemu dany rok zostanie uznany za kwalifikowany, a na uzupełnienie ewentualnych braków mamy 6 lat.

Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii zależy od daty urodzenia:

 • dla osób urodzonych przed 5 kwietnia 1970 roku – wiek emerytalny wynosi 65 lat
 • dla osób urodzonych pomiędzy 6 kwietnia 1970 a 5 kwietnia 1978 roku – wiek emerytalny wynosi 67 lat
 • dla osób urodzonych po 6 kwietnia 1978 roku – wiek emerytalny wynosi 68 lat.

Warto sprawdzić stan opłacanych składek ubezpieczeniowych i zweryfikować, czy każdy rok jest rokiem kwalifikowanym. Aby to zrobić należy wypełnić formularz BR19  i wysłać go na adres:

Newcastle Pension Centre, Futures Group

The Pension Service 9

Mail Handling Site A

WOLVERHAMPTON

GREAT BRITAIN

WV98 1LU

Wniosek o wypłatę emerytury co do zasady składamy w kraju miejsca zamieszkania. Tak więc, jeżeli przepracowaliśmy jakiś czas w Wielkiej Brytanii, czy innym kraju członkowskim, a później wróciliśmy na stałe do Polski-  należy złożyć wniosek o wypłatę brytyjskiej emerytury w ZUS, który jest w kontakcie z instytucją ubezpieczeniową w Wielkiej Brytanii:

 

I Oddział ZUS w Warszawie

Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych

 1. Kasprowicza 151

01-949 Warszawa

Składając wniosek o emeryturę, należy załączyć wszelkie informacje dotyczące przebiegu kariery zawodowej w państwach UE. W przypadku pracy w Wielkiej Brytanii będą to w szczególności payslipy, druki P60 i P45.

Aby przystąpić do procedury wszczęcia postępowania o przyznanie świadczenia emerytalnego wystarczy, że będziemy znać numer brytyjskiego ubezpieczyciela. Po zakończeniu postępowania ZUS przekaże osobie wnioskującej zbiorcze zestawienie wszystkich decyzji wydanych przez instytucje ubezpieczeniowe kraju lub krajów (jeśli było ich kilka), w których pracowaliśmy. Pamiętajmy, że od tych decyzji możemy się odwołać w terminie przewidzianym ustawowo przez ZUS.

 

Na stronie internetowej naszego partnera, jak w każdą środę czeka na Was bezpłatny, ekspresowy przelew do Polski. O tu:

 

 

FacebookTwitterPinterestShare