FacebookTwitterPinterestShare

Andrzej Duda krytykowany w kraju za zdjęcie z Trumpem

Andrzej Duda krytykowany w kraju za zdjęcie z Trumpem

Wiodące dzienniki w USA, „Washington Post” i „New York Times”, odnotowały w czwartek krytyczne reakcje, z jakimi prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się w kraju po publikacji zdjęcia z Donaldem Trumpem, na którym stoi podczas podpisywania ważnego dokumentu.

„Rząd Polski dołożył wszelkich starań, by z wtorkowej wizyty (Dudy) uczynić jeden z przyjemniejszych momentów dla Trumpa”, jednak amerykańskiemu prezydentowi „w jakiś sposób i tak udało się obrazić Polaków tak głęboko, że w środę rano rozpisywały się o tym wszystkie polskie portale” – pisze „Washington Post” w artykule zatytułowanym „Polsce Trump nie przeszkadzał. Ale potem opublikował pewne zdjęcie”.

Gazeta wyjaśnia, że podczas podpisywania porozumienia o strategicznym partnerstwie Polski i USA w dziedzinie obronności, energii, handlu i bezpieczeństwa „Trump siedział wygodnie w swoim fotelu, podczas gdy polski przywódca był zmuszony stać obok niego i niezręcznie sięgać przez blat biurka po dokument, by go podpisać”. Zdjęcie tej sceny, wykonane przez fotografa Białego Domu, zostało krótko później opublikowane na Twitterze Trumpa ku – jak zaznacza „WP” – „zdumieniu polskich dziennikarzy, polityków i analityków”.

W ocenie waszyngtońskiego dziennika „nic nie wskazuje na to, by zdjęcie przeszkadzało samemu Dudzie”. Odnotowuje, że polski rząd nie wydał w tej sprawie oświadczenia, a „większość gniewnych reakcji pochodziła od opozycji”.

„New York Times” odnosi się z kolei do „rzekomo żartobliwej” nazwy Fort Trump, zaproponowanej przez Dudę dla bazy wojskowej USA, do której utworzenia w Polsce chciał zachęcić amerykańskiego prezydenta.

„Duda to nie pierwszy europejski przywódca, który usiłował zabiegać o względy Trumpa, apelując do jego ego lub uciekając się do pochlebstwa w bieżących sprawach geopolitycznych” – podkreśla „NYT”, przypominając, że „Wielka Brytania zwabiła Trumpa do siebie obietnicą herbatki z królową Elżbietą II”, a prezydent Francji Emmanuel Macron zaprosił Trumpa do udziału w dorocznej paradzie wojskowej z okazji francuskiego święta narodowego.

Dziennik wskazuje, że wypowiedzi wygłoszone przez Dudę w Waszyngtonie „nie przyniosły mu pochwał w jego własnym kraju, gdzie w środę był ostro krytykowany za swoje – jak to oceniono – tchórzliwe zachowanie”. „To niezadowolenie tylko się pogłębiło” wraz z publikacją zdjęcia z siedzącym, surowym Trumpem i stojącym, uśmiechającym się Dudą.

Gazety podkreślają, że Polsce zależy na amerykańskiej bazie, bo – podobnie jak inne kraje byłego bloku wschodniego – żywi głęboki sceptycyzm wobec intencji Rosji. „Washington Post” wskazuje ponadto, że polski rząd, mimo protestów opozycji, dąży do bliskich relacji z administracją Trumpa i ma nadzieję, że „znalazł w nim wpływowego sojusznika, który podziela część jego celów politycznych i nie dołączył do chóru krytyków dokonującego się ich zdaniem w Europie Środkowej demontażu praw demokratycznych”.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/akl/ mal/ agz/

FacebookTwitterPinterestShare