FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Ambasadorowie złożyli gratulacje polskiemu pilotowi.

Ambasadorowie złożyli gratulacje polskiemu pilotowi.

Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki i brytyjski ambasador w Polsce Jonathan Knott wysłali w czwartek gratulacje dla płk. Franciszka Kornickiego, ostatniego żyjącego dowódcy polskiego dywizjonu lotnictwa z II wojny światowej, który wygrał plebiscyt Muzeum RAF.

W zorganizowanym przez Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennik „Daily Telegraph” plebiscycie na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 roku Kornicki zdobył aż 325 tys. głosów – szesnaście razy więcej niż wszyscy pozostali kandydaci łącznie. Kolejne miejsca z odpowiednio 6,3 tys. i 2,6 tys. głosów zajęli słynny beznogi as myśliwski sir Douglas Bader (1910-1982) oraz południowoafrykańska pilotka Jackie Moggridge (1922-2004), która służąc w Pomocniczym Transporcie Lotniczym (ATA), dostarczyła z fabryk na lotniska bojowe więcej samolotów niż ktokolwiek inny.

Podczas trwania głosowania ponad milionowa polska społeczność w Wielkiej Brytanii motywowała się do wspierania Kornickiego m.in. w mediach społecznościowych, gdzie jego historię opowiadała polska ambasada w Londynie, brytyjska ambasada w Warszawie, a także m.in. Polskie Radio Londyn i inne media polonijne.

Dzięki zwycięstwu w plebiscycie podobizna Kornickiego zostanie umieszczona w Muzeum RAF w Hendon na obrzeżach Londynu na zaplanowanej na przyszły rok ekspozycji z okazji 100-lecia RAF – tuż obok używanego również przez polskich pilotów myśliwca Spitfire w wersji F Mk.Vb.

„Pana wzruszająca i imponująca historia zasługuje na to zaszczytne wyróżnienie i ogromnie się cieszę, że podobnego zdania byli czytelnicy +The Daily Telegraph+” – napisał Rzegocki.

Jak dodał, ma „nadzieję, że dzięki historii Pana Pułkownika i tej wygranej, wiedza o Polsce i zasługach jej obywateli poczynionych zarówno dla Ojczyzny, jak i dla Wielkiej Brytanii będzie rosła wśród społeczeństwa brytyjskiego i tym samym przyczyni się do jeszcze większego zbliżenia między naszymi narodami”.

Z kolei Knott podkreślił, że swój list napisał osobiście, aby „wyrazić szczere gratulacje” za zwycięstwo w ankiecie.

Brytyjski ambasador zaznaczył: „Pan i inni piloci, z którymi walczył Pan ramię w ramię, mieli kluczowy wkład w obronę wolności i demokracji w Europie, za co Brytyjczycy będą dozgonnie wdzięczni”.

„Jestem zachwycony, że Pański udział – oraz innych odważnych i utalentowanych polskich pilotów – zostaje po raz kolejny odpowiednio doceniony” – napisał Knott, dodając, że „cieszy się na wizytę na wystawie, która opowie 100 lat nie tylko RAF, ale w szczególności Pańskiej oddanej służby, nie tylko w trakcie wojny, ale także po niej”.

W oświadczeniu umieszczonym na swej stronie internetowej Muzeum RAF w Londynie napisało, że jest zachwycone faktem wzięcia udziału w głosowaniu ponad 350 tys. osób. Poinformowało też, że pilnie pracuje nad przygotowaniem jubileuszowej ekspozycji.

 

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/jakr/ dmi/ mc/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share