FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Ambasador Izraela: prawdopodobnie w piątek spotkanie z marszałkiem Senatu

Ambasador Izraela: prawdopodobnie w piątek spotkanie z marszałkiem Senatu

Prawdopodobnie w piątek spotkam się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim ws. nowelizacji ustawy o IPN – powiedziała w środę ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Ambasador Izrela została spytana w radiowej Jedynce „co należałoby zrobić, by w tej sprawie uspokoić emocje”. „Mam nadzieję, że uspokojenie będzie z dwóch stron. Planujemy spotkanie z marszałkiem Senatu; prawdopodobnie w piątek” – odparła.

Wyraziła też nadzieję, że Polska i Izraela „powrócą do normalnej, przyjacielskiej rozmowy”.

Sejm w ubiegłym tygodniu uchwalił nowelizację ustawy o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Do tych przepisów krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. Ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródłlo: (PAP)/zub/ bos/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share