FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Adwokaci postulują amnestię z okazji 100-lecia niepodległości

Adwokaci postulują amnestię z okazji 100-lecia niepodległości

Śląscy adwokaci zaapelowali o amnestię dla skazanych za drobne przestępstwa i abolicję dla ściganych za podobne występki . Ich zdaniem, byłby to dobry i odwołujący się do tradycji gest w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prawdziwa przemiana człowieka następuje dopiero na wolności – przekonują prawnicy w uchwale przyjętej w środę przez Okręgową Radę Adwokacką w Katowicach.

„Śląscy Adwokaci, wskazując na przypadającą w bieżącym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, przypominają, że jedną z pierwszych decyzji odrodzonego Państwa Polskiego było ogłoszenie amnestii dla sprawców drobnych przestępstw” – zauważyli członkowie ORA.

Jak podkreślili, tradycją II Rzeczypospolitej było puszczanie w niepamięć i wybaczanie przewin dla uczczenia ważnych dla narodu i kraju wydarzeń, jakim było zarówno odzyskanie niepodległości i jak uchwalenie konstytucji.

„Warto podkreślić, że prawdziwa przemiana człowieka, polegająca na odwróceniu się od popełnionego zła, za które sprawca został ukarany – następuje dopiero na wolności” – napisali w uchwale adwokaci. Wyrazili przekonanie, że obchodzone właśnie stulecie odzyskania niepodległości powinno otworzyć szansę nowej, wolnej przyszłości także tym, którzy „mimo popełnionych błędów powinni czynnie uczestniczyć w życiu swoich rodzin, społeczeństwa i swojego kraju”.

Dziekan ORA mec. Roman Kusz powiedział PAP, że intencją autorów uchwały jest próba rozpoczęcia dyskusji na temat amnestii, a więc darowania lub złagodzenia orzeczonych już kar, ale też abolicji, czyli odstąpienia od ścigania sprawców niektórych czynów, przeciwko którym toczą się postępowania karne.

„Ostatnia amnestia miała miejsce w naszym kraju wiele lat temu, trudno więc mówić, że ten instrument jest nadużywany. Kiedy go stosować, jeśli nie teraz? Chodzi o to, by rozpocząć dyskusję, tak, by było to akceptowalne społecznie. Czysta karta karna jest przecież wielką wartością” – przekonywał adwokat.

Mec. Kusz zauważył, że byłyby możliwe różne formy darowania win – uzależnione od rodzajów popełnionych przestępstw lub orzeczonych kar. „To oczywiście kwestia do dyskusji” – zaznaczył.

W połowie maja „Gazeta Wyborcza” napisała, że prezydent Andrzej Duda rozważa amnestię z okazji stulecia niepodległości dla skazanych za mniejsze przestępstwa np. sprawców wykroczeń, a także tych z wyrokami od dwóch do trzech lat, np. nie płacących alimentów. Kancelaria Prezydenta miała zlecić przygotowanie założeń takiego projektu jednej z kancelarii prawnych. Pytany o to rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział, że w Kancelarii Prezydenta nie toczą się żadne prace, dotyczące ewentualnej amnestii na 11 listopada dla osób z niższymi wyrokami.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/kon/ par/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share