FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

9. Bella Skyway Festival w Toruniu przeszedł do historii

9. Bella Skyway Festival w Toruniu przeszedł do historii

W dniach 22-27 sierpnia 2017 roku odbyła się dziewiąta edycja Bella Skyway Festival w Toruniu. Wyjątkowa, magiczna atmosfera utkana przy pomocy dwunastu świetlnych instalacji oraz czterech projekcji. Swoje niesamowite świetlne prace zaprezentowali na starówce w Toruniu artyści z Polski, Węgier, Włoch, Portugalii, Francji oraz Singapuru.

Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji była projekcja wyświetlana na kurtynach wodnych?strong>Water Concept Factory” grupy Bodigi. Polacy stworzyli na toruńskich Błoniach Nadwiślańskich spektakularne dzieło, które przyciągnęło tłumy widzów. Niepowtarzalna iluminacja na imponującej konstrukcji, której towarzyszyło innowacyjne rozwiązaniewykorzystanie święcących i poruszających się w rytm muzyki dronówbyło pierwszym takim przedsięwzięciem w Polsce.

W tym roku fasadą budynku Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika poruszyła węgierska grupa LimeLight swoim mappingiem 3D ?strong>Cosmic Flow? Projekcja, opowiadająca o kosmosie, wodzie, życiu i człowieczeństwu, dopełniona wyśmienitą muzyką została wsparta przez sponsora festiwalu — firmę Toyota Bednarscy. Ponadto w przygotowanej specjalnie z okazji Bella Skyway Festival strefie, można było obejrzeć z bliska auta hybrydowe i dowiedzieć się o wielu ciekawych informacji na ich temat.

                                                                             

Ocubo, jeden z najpopularniejszych zespołów zajmujących się wideomappingiem, powrócił do Torunia! W tym roku wraz z projekcją ?strong>Urban Poetry? której partnerem było Województwo Kujawsko-Pomorskie. Poetyckie połączenie miejskiej scenerii z elementami natury ukazało każdemu sposób na przeżycie jego obecnej sytuacji, na przezwyciężenie problemów i przekraczanie granic wyobraźni. Ocubo zaproponowało widzom toruńskiego festiwalu coś wyjątkowegomapping 3D zrealizowany w technologii widzenia stereoskopowego. Dynamiczna projekcja stanowiła nową jakość na Bella Skyway Festivalwypożyczane widzom okulary 3D pozwoliły im jeszcze mocniej zagłębić się w barwną opowieść.

Frekwencyjny sukces zanotowała również iluminacja włoskiej grupy Marianolight, która stanęła na ulicy Szerokiej i rozświetliła ją tysiącami światełek LED. Instalacja nazwanastrong>Renaissance Palace?to gigantyczny portal wykonany z tysięcy światełek LED. Poprzez swoje dzieła Marianolight odwołuje się do stuletniej tradycji oświetlania ulicluminarie, lecz podchodzi do niej w całkowicie innowacyjny sposób. Światłakolorowe i eleganckie, proste, ale także pełne przepychu, pochodzące z ciepłej, południowej Europyto samo sedno miejskiego oświetlenia mającego celebrować wspólnotę, to szlachetna i dawna sztuka, którą rodzina Mariano doskonaliła od pokoleń. Sponsorem instalacji była firma Color SC.

Duże wrażenie na publiczności zrobiła również instalacja ?strong>Sekretny Ogród?polskiej artystki Magdaleny Radziszewskiej. Piękne, efemeryczne orchidee wyrosły na czas trwania Bella Skyway Festival w pobliżu Krzywej Wieży. Dzieło artystki ucieszyło się też dużą popularnością w zagranicznych mediach. Fotografie instalacji, wykonane przez Tytusa Żmijewskiego, zyskały tytuł „zdjęcia, którego nie można przegapić?m.in. w brytyjskim dzienniku The Guardian.

W ruinach Zamku Krzyżackiego dzięki instalacji ?strong>They were here” do życia powrócili dawni mieszkańcy historycznego miasta. Według fińskiego artysty Aleksandra Reichsteina, ludzie nigdy tak naprawdę nie znikają bez śladuzostają tak długo, jak ich obraz zostaje w naszej pamięci. Instalacja przedstawiała postaci z rożnych epok, będące w ciągłym ruchu. Zostały one umieszczone w jednej z najstarszych części miasta, gdzie współcześni mieszkańcy poszukują śladów historii. Postaci wykonane z drutu, pokryte fluorescencyjną farbą, stały się żyjącymi duchami minionych czasów.

 

Źródło: www.infowire.pl

Fot. Adrian Chmielewski / k35photo

SM / twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share