FacebookTwitterPinterestShare

5 sposobów na rozwój EQ u dziecka

5 sposobów na rozwój EQ u dziecka

Twoje dziecko smuci się w przedszkolu albo złością chce wymusić zakup nowej zabawki? To czas na rozwój jego inteligencji emocjonalnej! Co ciekawe, może mu ona pomóc osiągnąć sukces w dorosłym życiu.

W okresie przedszkolnym dziecko uczy się rozumieć swoje emocje oraz nazywać i współodczuwać uczucia innych osób. Zdolności te określane są mianem inteligencji emocjonalnej, w skrócie EQ. Odgrywa ona dużą rolę w dorosłym życiu, uczy rozwiązywania problemów oraz wymaganych w danej sytuacji zachowań. Największy wpływ na jej rozwój mają rodzice, a także otoczenie, w którym pociecha dorasta. Warto zadbać o rozwój inteligencji emocjonalnej, by dziecko wyrosło na etycznego i pełnego empatii człowieka.

Rozmowa przede wszystkim

Każdego dnia dziecko styka się z różnymi emocjami, od euforii i radości przez złość, aż po smutek i płacz. Nie każdy malec potrafi sobie jednak z nimi radzić i odpowiednio je nazywać. Istotna jest w tym momencie rola rodzica, który dzięki częstej rozmowie z dzieckiem pomoże mu oswoić się z trudnymi emocjami. Ważne, aby maluch miał możliwość opowiedzenia o tym, co go trapi lub uszczęśliwia. Jeśli trudno jest mu o tym mówić, można zaproponować, żeby narysował to, co czuje i później opowiedział, co przedstawia rysunek.

System kar i nagród

Warto nagradzać takie zachowania dziecka, które świadczą o jego rozwoju emocjonalnym. Jeśli maluch w sklepie reaguje złością, kiedy mama nie chce mu kupić zabawki, nie jest to powód do nagradzania go. Dziecko może się bowiem nauczyć, że złość jest odpowiednim narzędziem wymuszania zachowań pożądanych przez niego u innych.

Nauka porażek

Zamiast karać czy krytykować dziecko za zdobycie marnej oceny, lepiej porozmawiać z nim na ten temat. Właściwa będzie mobilizacja malca do podejmowania kolejnych prób, zachęcanie go do wyciągania wniosków z niepowodzeń. Taka umiejętność przyda mu się zarówno w szkole, jak również w dorosłym życiu.

Mów o trudnych uczuciach

Ważne, żeby rodzice unikali takich wyrażeń jak „nie ma powodu do płaczu? „to nic takiego, uśmiechnij się?i akceptowali wszystkie emocje dziecka. Przyznanie się do odczuwania złości czy smutku jest najlepszym sposobem na nauczenie malca, jak rozpoznać daną emocję i poradzić sobie z nią.

Czytaj edukacyjne książeczki

Czasem towarzyszące maluchowi emocje są niezwykle trudne do zniesienia i zrozumienia. Dotyczy to szczególnie takich sytuacji, jak odejście bliskiej osoby czy pogorszenie się relacji pomiędzy rodzicami.W takich momentach z pomocą przychodzą edukacyjne bajki, które pomagają oswoić się z trudną sytuacją. Książeczka edukacyjna „Miłości starczy dla wszystkich?/strong> to napisana prostym językiem opowieść o Zosi, która pokazuje, że rozwód nic nie zmienia w relacjach z rodzicami. Dziecko nadal jest tak samo kochane. Czytanie bajeczki to dobry sposób, aby maluch pogodził się z rozstaniem mamy i taty oraz zaakceptował ich nowych partnerówmówi Jarosław Zając z Wydawnictwa Piętka oferującego szeroki wybór książeczek edukacyjnych dla dzieci.

Przedszkolaki potrzebują dużo otuchy i wsparcia ze strony najbliższych, szczególnie podczas rozwiązywania problemów czy przeżywania smutnych chwil. Według badań, wysoki iloraz inteligencji czy duża wiedza nie są głównymi przyczynami sukcesu malucha. Z tego powodu, tak ważny jest rozwój inteligencji emocjonalnej już od dzieciństwa.

 

ad/twojaanglia.eu

źródło: www.infowire.pl

 

FacebookTwitterPinterestShare