FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

25 lat Cartoon Network- czyli kto nauczył dzisiejszych 30-latków sarkazmu i ironii

25 lat Cartoon Network- czyli kto nauczył dzisiejszych 30-latków sarkazmu i ironii

Cartoon Network– zmora rodziców- kończy 25 lat! Prawdopodobnie przez  oglądanie tego kanału cynizm, sarkazm i ironia u dzisiejszych 30- latków rozwinęły się wprost znakomicie. Pokolenie Milenialsów, czyli osób urodzonych między 1980 a 1994 rokiem było pierwszymi  testerami programu. I to dla nich CN wkrótce zrezygnował z grzecznych kreskówek spod znaku Hanna-Barbera. Za chwilę bowiem zaczął emitować animacje dla większości obrazoburcze i niepoprawne politycznie. Polska wersja Cartoon Network pojawiła się w 1998 roku i niemal od razu stała się kultowa.

Jonny Bravo

O studio Cartoon Network krążą legendy. W Burbank, mieście położonym w aglomeracji Los Angeles swoje siedziby mają również Disney, Nickelodeon czy Warner Bros.. Jednak to centrala CN jest obiektem zazdrości innych rysowników pracujących na wzgórzach. Każde piętro budynku oferuje inne atrakcje, wszędzie leżą gadżety, makiety i zabawki przedstawiające bohaterów kreskówek, pracownicy mają do dyspozycji własny salon gier i maszynę do „drukowania” amerykańskich naleśników. Na ścianach  wiszą grafiki inspirowane Atomówkami, Zwyczajnym serialem czy Porą na przygodę, recepcja natomiast pełna jest książek i albumów pobudzających wyobraźnię.

figurka Dextera

Krowa i Kurczak, Laboratorium Dextera, Chojrak,  Atomówki Dwa głupie psy, Samuraj Jack, Johnny Bravo, Jam Łasica, Owca w wielkim mieście, Strażnicy czasu, Dom dla zmyślonych przyjaciół Pani Foster. Oglądanie kreskówek ze studia Cartoon Network miało wpływ na całe pokolenie dzisiejszych 30-latków. Bohaterowie obdarzeni cynicznym humorem połączonym z arogancją, bezczelnością i złośliwością kształtowały wyobraźnię i wrażliwość niekiedy skuteczniej niż najlepsi rodzice. Bo to, że oglądaliśmy bajki, w których wyszydza się słabszych, czy mniej mądrych nie oznaczało wcale, że tę postawę pochwalamy. Wręcz przeciwnie- bajki CN uczyły, że na świecie każdy jest potrzebny. Łącznie z tym głuptasem.  Bo przecież wiadomo, że ma inne zalety.

Szczególną rolę odgrywają tu Atomówki- Bójka, Bajka i Brawurka reprezentujące zgodnie ze swoim usposobieniem Rozum, Duszę i Ciało. Jako nieudany eksperyment profesora Atomusa walczą z przestępczością, ratują ludzi przed katastrofami oraz bronią miasta przed atakami potworów i kosmitów. Te dziewczyny jako pierwsze animowane bohaterki uczyły postrzegania kobiecych postaci w popkulturze. Nie pomocnice, nie tło, nie towarzyszki, ale  pełnoprawne superbohaterki podobne do Supermana, Batmana, czy Captaina America. Z tą różnicą, że mają odmienną płeć.

 

Atomówki

Choć pojawiają się głosy, że CN stracił dawny pazur- wciąż nie brakuje mu fanów. Mimo, że popularnością wyprzedziły go takie studia jak Disney, czy Pixar- Cartoon Network i jego bajki dla „dużych dzieci” do tej pory nie mają konkurencji. Niepoprawny, bezczelny humor oraz rozpoznawalna, udająca lekko niedopracowaną kreska– już na zawsze będą się kojarzyć dzisiejszym 30-latkom z gburną, chmurną, ale jakże słodką młodością. 

Anna Lach-Serediuk/ twojaanglia.eu

 

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share