FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

20 ciekawostek na 20. urodziny „Titanica”

20 ciekawostek na 20. urodziny „Titanica”

Ulubiony film wszystkich romantyczek skończył w grudniu 20 lat! Na tę okazję przygotowaliśmy zatem 20 ciekawostek, o których fani i fanki Titanica mogli nie mieć pojęcia. Film Jamesa Camerona opowiada o prawdziwych wydarzeniach z 1912 roku, kiedy to najbardziej luksusowy na owe czasy statek wyruszył z Southampton do Nowego Jorku. Jak wiadomo nigdy nie dotarł do celu podróży. Po uderzeniu w górę lodową zatonął zostawiając w wodach Atlantyku  ponad 1500 z (prawdopodobnie) 2228 osób, które weszły na pokład maszyny.

#1

Studia filmowe produkujące Titanica: 20th Century Fox, Paramount Pictures i Lightstorm Entertainment naciskały na reżysera, żeby do roli Jacka Dawsona zaangażował Matthew McConaugheya. Cameron postawił na jednak na ówczesnego bożyszcza nastolatek- Leonadro DiCaprio. I chwała mu za to!

Matthew McConaughey

#2

Rolę Rose miała zagrać Gwyneth Paltrow. Zrezygnowała jednak bojąc się, że efekty specjalne odwrócą uwagę od jej aktorskiej kreacji.

Gwyneth Paltrow

 #3

James Cameron o stworzenie muzyki do filmu zwrócił się do Enyi. Artystka odmówiła. To samo proponowano także Dolores O’Riordan, wokalistce zespołu The Cranberries, jednak artystka zrezygnowała z powodu ciąży. Ostatecznie muzykę do filmu skomponował James Roy Horner ( odpowiedzialny także za oprawę muzyczną  Braveheart ).

#4

Podczas kolacji ostatniego dnia zdjęciowego ktoś dosypał do kremu z mięczaków psychoaktywną substancję. Na halucynacje cierpiało ponad  80 osób z ekipy, część z nich musiała być hospitalizowana.

#5

Kate Winslet odmówiła podczas wielogodzinnych scen kręconych w wodzie noszenia piankowej kamizelki. Z tego powodu nabawiła się ostrego zapalenia płuc i wylądowała w szpitalu.

Kate Winslet

#6

Grająca rolę staruszki Rose- Gloria Stuart była jedyną osobą z ekipy, która żyła w 1912 roku i przeżyła tyle samo lat, co jej filmowa bohaterka (100).

#7

Gloria Stuart była również najstarszą osobą nominowaną do Oscara. Oczywiście za rolę w Titanicu.

#8

James Cameron był nie tylko reżyserem dzieła. Napisał również scenariusz Titanica i był autorem szkiców filmowego Jacka, na przykład słynnego aktu Rosie.

portret filmowej Rose autorstwa Jamesa Camerona

#9

Szacowany koszt produkcji zamknął się w 200 mln dolarów, co wyniosło więcej niż koszt produkcji i wykończenia prawdziwego Titanica. Cameron zdecydował się poświęcić swoją reżyserską gażę, byle tylko doprowadzić do zrealizowania swojego dzieła.

#10

Aby stworzyć złudzenie, że filmowy Titanic rzeczywiście płynie po morzu- replikę statku usytuowano wzdłuż meksykańskiej linii brzegowej, a  na podstawie zebranych danych meteorologicznych, wybrano taką stronę statku, by wiatr pochylił dym z kominów, powodując złudzenie płynięcia statku.

 

#11

Reżyser filmu musiał przeprosić rodzinę pierwszego oficera Williama Murdocha za sposób jego przedstawienia w filmie. W filmie Murdoch najpierw strzela z rewolweru do mężczyzny wdzierającego się do szalupy, następnie popełnia samobójstwo. Takie zdarzenie nigdy nie miało miejsca.

James Cameron

#12

W plebiscycie Diet Coke scenę końcową uznano za najlepszą w historii kina.

#13

Do scen w maszynowni zatrudniono wyłącznie niskich statystów. Dzięki temu wg wizji Camerona- pomieszczenie wydawało się o wiele większe.

#14

Titanic zdobył 11 Oscarów. Przed nim taką ilość nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zdobył tylko Ben-Hur Williama Wylera, a po nim Władca Pierścieni: Powrót króla Petera Jacksona.

#15

Filmowa Rose rozmawia przed zatonięciem statku z  Thomasem Andrewsem.  W miejscu, w którym po raz ostatni widziano konstruktora statku żywego.

#16

James Horner  wraz z Willem Jenningsem przygotowali oraz nagrali z Celine Dion utwór My Heart Will Go On. Cameron nic o tym nie wiedział, nie planował nawet specjalnej muzyki pod napisy końcowe. Jednak po usłyszeniu piosenki od razu zgodził się włączyć ją do filmu.

Céline Dion

#17

W 2005 roku scena, w której Rose i Jack płyną przez ocean na dziobie statku- zdobyła II drugie miejsce w rankingu przeprowadzonym wśród klientów wypożyczalni Blockbusters. Ranking dotyczył najbardziej romantycznych scen filmowych.

scena z filmu „Titanic”

#18

Napad złości Cala po potańcówkach Rose i Jacka na dolnym pokładzie był zaimprowizowany.  Billy Zane mocno zaskoczył Kate Winslet, podjęła jednak pałeczkę i improwizowaną scenę ku uciesze reżysera pociągnęła do końca.

#19

Ze względów bezpieczeństwa większość rekwizytów, które widzimy w filmie zrobiona była z gumy piankowej.

#20

Titanic jest drugi na liście najbardziej kasowych filmów w historii kina.  Jako pierwszy przekroczył barierę 1 mld USD, pierwsze miejsce zajmuje Avatar (również wyprodukowany przez 20th Century Fox).

Anna Lach-Serediuk, twojaanglia.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share